Urząd Skarbowy odzyskał ponad 20 milionów złotych z tytułu nieopłaconego abonamentu RTV w okresie od stycznia do października 2023 roku. To istotne osiągnięcie, które przynosi budżetowi państwa dodatkowe środki. Jednakże, warto przyjrzeć się bliżej temu zjawisku oraz zrozumieć, jakie konsekwencje niesie za sobą niepłacenie abonamentu.

Ministerstwo Finansów o zyskach z niepłaconego abonamentu

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów podało do wiadomości, że w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2023 roku wszczęto aż 9 475 postępowań wykonawczych związanych z nieuiszczaniem opłat abonamentowych. W wyniku tych działań udało się wyegzekwować ponad 20 mln złotych należności głównej.

Zyski mniejsze niż rok wcześniej?

Mimo że kwota 20 mln złotych wydaje się być imponująca, stanowi ona znaczną obniżkę w porównaniu z rokiem poprzednim. W analogicznym okresie 2022 roku Urząd Skarbowy zebrał aż 41,69 mln złotych z tytułu zaległego abonamentu RTV. To oznacza, że dochody z tego źródła zmniejszyły się o ponad połowę w ciągu jednego roku. Co mogło spowodować taką zmianę, niestety Ministerstwo nie udzieliło precyzyjnych informacji na ten temat.

W celu odzyskania zaległego abonamentu RTV, Urząd Skarbowy ma możliwość pobierania środków z różnych źródeł. Należności mogą być ściągane z nadpłaty podatku dochodowego, emerytury, renty, pensji, czy nawet rachunku bankowego.

Kontroler Poczty Polskiej w Twoim domu! Musisz ich wpuścić?

Sprawdzanie posiadania odbiorników objętych obowiązkowym abonamentem RTV należy do obowiązków kontrolerów Poczty Polskiej. Jednakże, warto zaznaczyć, że zwykły listonosz nie ma uprawnień do wchodzenia do domu w celu przeprowadzenia takiej kontroli. Jedynie specjalnie wykwalifikowani pracownicy mogą dokonać tego z urzędu. Istotne jest również, że odmowa wpuszczenia kontrolera do domu nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych dla mieszkańców.

Kogo przede wszystkim sprawdza Urząd Skarbowy?

Urząd Skarbowy koncentruje swoje działania na osobach, które w przeszłości zarejestrowały odbiorniki RTV, ale obecnie zaniechały opłacania abonamentu. To właśnie w ich przypadku istnieje największa szansa na to, że wciąż posiadają telewizory lub radia.

Kary za niepłacenie abonamentu – ile wynoszą?

Osoby, które nie opłacają obowiązkowej opłaty abonamentu RTV, mogą zostać obciążone karą. Wysokość kary wynosi 30-krotność miesięcznej wysokości opłaty. W przypadku braku opłaty za radio, kara wynosi 261 zł, zaś za telewizor – 819 zł. Jeśli osoba posiada oba urządzenia, płaci się tylko wyższą z tych kwot.

Egzekwowanie abonamentu RTV to proces, który dotyczy szerokiego grona Polaków. Warto pamiętać o obowiązku regulowania opłat, aby uniknąć kłopotów z Urzędem Skarbowym. Jednocześnie, organy państwowe również powinny być transparentne wobec obywateli i wyjaśnić, dlaczego dochody z tytułu abonamentu RTV uległy tak znaczącej obniżce w ciągu jednego roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

  1. Skarbówka nie odzyskała tylko okrada ludzi z ciężko zarobionych pieniędzy.Im się nic nie należy.Komunistyczna książeczka nic nie znaczy.Tv jest spółką więc powinna zawierać umowy z odbiorcami.Jest to działanie bezprawne,zasłaniają się ustawą którą kolesie napisali żeby ludzi doić z kasy.

Napisz Komentarz

Exit mobile version