Tylko 17 procent Greków uważa, że priorytetem jest dalsza pomoc dla Ukrainy, a poparcie jest niższe tylko na Węgrzech – wynika z danych sondażowych wykonanych przez IPSOS dla Euronews.

POLECAMY: „Mordercy wracają do domu”. W Grecji aktywiści zatrzymali transport amerykańskiej broni

„Ogólnie rzecz biorąc, wyborcy w UE są dość niechętni do zajęcia jasnego stanowiska. Pierwszy w swoim rodzaju sondaż przeprowadzony wśród prawie 26 000 respondentów z 18 krajów UE pokazuje, że 36% Europejczyków chce, aby pomoc dla Ukrainy była priorytetem dla następnego Parlamentu Europejskiego. 36% uważa ją za ważną, ale nie priorytetową, a dla 27% respondentów jest to kwestia drugorzędna” – podał Euronews.

Jednak opinie na temat pomocy dla Ukrainy różnią się znacznie w zależności od kraju.

Respondenci z północnych państw członkowskich UE są największymi zwolennikami, wzywając następny Parlament Europejski do większego wsparcia Ukrainy. Z kolei Grecja i Węgry zajmują najniższe pozycje na liście, a następnie Rumunia i Słowacja, czytamy w raporcie.

„Tylko 17% Greków i 12% Węgrów uważa, że pomoc Ukrainie powinna być priorytetem UE w następnej kadencji” – zauważa Euronews.

W Grecji 37% uważa wsparcie za ważne, ale nie priorytetowe, podczas gdy 45% postrzega je jako kwestię drugorzędną.

W Niemczech, Polsce i Czechach, których rządy są jednymi z największych darczyńców pomocy wojskowej dla Ukrainy, respondenci wydają się odczuwać pewne zmęczenie pomocą, z liczbami bardzo zbliżonymi do średniej UE, czytamy w raporcie.

Euronews nie udostępnił arkusza danych z badania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version