Plan budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej, którego realizacja miała być kluczowym elementem polskiej polityki energetycznej, napotyka na nowe przeszkody. Według informacji przekazanych przez wiceministra klimatu i środowiska Urszulę Zielińską, decyzja środowiskowa została wydana z rocznym opóźnieniem w stosunku do harmonogramu, co może spowodować powstanie pierwszego bloku elektrowni z opóźnieniem o rok.

Decyzja Środowiskowa i Opóźnienie w Harmonogramie

Urszula Zielińska, wiceminister klimatu i środowiska, podkreśliła, że decyzja środowiskowa dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce została opóźniona o rok w porównaniu do pierwotnych założeń harmonogramu Programu Polityki Energetycznej Kraju (PPEJ). W rezultacie, budowa pierwszego bloku elektrowni, która pierwotnie planowana była na wcześniejszy termin, teraz prawdopodobnie nastąpi dopiero w 2034 roku.

Wiceminister Zielińska wyjaśniła, że obecnie trwają prace nad aktualizacją Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), który będzie uwzględniał zmiany w harmonogramach i kosztach projektu. Dodała również, że obecny rząd podejmuje działania mające na celu nadrobienie opóźnień spowodowanych przez poprzedników.

Kolejne Kroki i Strategie Rządu

W najbliższym czasie rząd planuje również przyjęcie aktualizacji innego strategicznego dokumentu – Programu Energetyki Polskiej do 2040 roku (PEP2040). Jednak skala opóźnień w realizacji kluczowych strategii energetycznych dla Polski budzi poważne zaniepokojenie.

Zielińska zauważyła, że obecne dokumenty strategiczne są przestarzałe, a brak długoterminowej strategii niskoemisyjnej do 2050 roku doprowadził do uruchomienia unijnej procedury naruszeniowej wobec Polski. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma także na koncie 24 procedury naruszeniowe dotyczące niewdrożenia dyrektyw unijnych przez poprzedni rząd. Dodatkowo, brakuje strategii dotyczącej sektora ciepłowniczego, co stanowi istotne wyzwanie dla przyszłej polityki energetycznej kraju.

Niezaprzeczalnie, opóźnienia w budowie polskiej elektrowni atomowej oraz zaniechanie aktualizacji kluczowych dokumentów strategicznych stawiają Polskę w trudnej sytuacji na arenie międzynarodowej i mogą mieć istotny wpływ na dalszy rozwój sektora energetycznego w kraju.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version