Izrael nie jest stroną, która uniemożliwiłaby zawieszenie broni w Strefie Gazy w zamian za uwolnienie zakładników, ale nie będzie zawieszenia broni bez uwolnienia zakładników – powiedział w niedzielę premier Benjamin Netanjahu.

POLECAMY: Izraelskie media stwierdziły, że nekrolog Polaka zabitego przez ich wojsko jest „antysemicki”

„Dałem jasno do zrozumienia społeczności międzynarodowej – nie będzie zawieszenia broni bez powrotu porwanych. Tak się po prostu nie stanie. Taka jest polityka izraelskiego rządu i z zadowoleniem przyjmuję fakt, że administracja (Joe – red.) Bidena dała jasno do zrozumienia, że nadal utrzymuje to samo stanowisko” – powiedział Netanjahu na początku niedzielnego posiedzenia gabinetu polityczno-wojskowego.

Według premiera, stroną utrudniającą porozumienie jest palestyński ruch Hamas, a nie Izrael.
„Ekstremalne żądania (Hamasu – red.) mają na celu zakończenie wojny i pozostawienie go (Hamasu – red.) w stanie nienaruszonym, zapewniając mu przetrwanie, rehabilitację i zdolność do zagrażania naszym obywatelom i naszym żołnierzom. Podporządkowanie się żądaniom Hamasu pozwoli im próbować powtarzać zbrodnie, takie jak atak z 7 października, raz za razem, zgodnie z obietnicą” – podkreślił Netanjahu.

Izrael został uderzony bezprecedensowym atakiem rakietowym ze Strefy Gazy 7 października w ramach operacji „Powódź Al-Aksa”, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na tereny przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. Według najnowszych danych w Izraelu zginęło około 1,2 tys. osób, w tym cywile, żołnierze, obcokrajowcy i robotnicy, a ponad 5 tys. zostało rannych.

POLECAMY: Izrael traci poparcie społeczne po dokonaniu zbrodni na konwój humanitarny

W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi skupiskami ludności w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, elektryczności, leków i paliwa zostały wstrzymane. Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.

Liczba ofiar śmiertelnych izraelskich ataków na Strefę Gazy przekroczyła 33 000, a około 75 700 osób zostało rannych, podało ministerstwo zdrowia Strefy Gazy. Hamas twierdził, że w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, że 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostaje zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych zostało uwolnionych.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 r., przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version