Od czasu swojego powstania w 2012 roku Fundusz Sprawiedliwości miał służyć wsparciu ofiar przestępstw, lecz po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ówczesny minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro dokonał modyfikacji zasad w 2017 roku, poszerzając cele, na które mogły być przeznaczone środki z tego funduszu. Na koniec marca Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziła przeszukania w tej sprawie. Funkcjonariusze pojawiły się między innymi w dwóch posiadłościach lidera partii Suwerenna Polska.

Według najnowszego komunikatu Prokuratury Krajowej, śledczy dotychczas zabezpieczyli obszerną dokumentację, która aktualnie jest analizowana. Kilka setek nośników danych różnego typu zostało przekazanych biegłym, którzy mogą mieć związek ze śledztwem.

Śledztwo w sprawie Funduszu Sprawiedliwości: Skargi dotyczące czynności przeszukania

Prokurator Przemysław Nowak poinformował we wtorek, 9 kwietnia, że do akt sprawy wpłynęło kilkanaście skarg na czynności przeszukania i zatrzymania rzeczy, które regularnie są kierowane do sądów wraz z opiniami prokuratorskimi co do ich słuszności.

„Otrzymaliśmy również skargi dotyczące decyzji Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania, które również są obecnie rozpatrywane” – powiedział rzecznik PK.

Ponadto prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanych, obejmujące m.in. zamrożenie kilku rachunków bankowych oraz nałożenie hipotek przymusowych na czterech nieruchomościach. Rzecznik ujawnił również, że dokonano zabezpieczenia na majątku fundacji „Profeto.pl”. Wymaga ono zwrotu Skarbowi Państwa korzyści uzyskanych z Funduszu Sprawiedliwości w wysokości ponad 66 mln zł.

W tym kontekście – jak zaznacza PK – nałożono hipotekę przymusową na nieruchomość w Wilanowie, na której powstaje ośrodek „Archipelag”, oraz zajęto rachunki bankowe tej fundacji. „Zebrany materiał dowodowy jest obecnie analizowany w celu ustalenia podstaw do złożenia do Sejmu RP wniosków o uchylenie immunitetu poselskiego” – dodano.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version