W ostatnim kwartale 2023 roku Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podjęła się analizy jakości miodów dostępnych na rynku krajowym. Wyniki przeprowadzonych kontroli nie pozostawiają wątpliwości – wiele produktów zostało źle oznakowanych, a nieprawidłowości sięgają głębiej.

Analiza Jakości Handlowej Miodów: Co Wykryto?

Głównym celem przeprowadzonych kontroli było zweryfikowanie zgodności miodów z obowiązującymi przepisami i deklaracjami producentów, uwzględniając miody wprowadzane do obrotu w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Spośród 63 skontrolowanych producentów, u 36 stwierdzono nieprawidłowości, w tym u 13 działających w ramach RHD.

Pod względem cech organoleptycznych, inspektorzy skoncentrowali się na 77 partiach miodów, z czego 3 partie zostały zakwestionowane. Stwierdzono brak wyczuwalnego zapachu kwiatów lipy, nietypowy smak i zapach w miodzie nektarowym lipowym oraz obecność rozkruszka w miodzie nektarowym wielokwiatowym.

W przypadku parametrów fizykochemicznych, zastrzeżenia dotyczyły 5 z 84 partii miodów, w tym między innymi obecności dekstryn skrobiowych w miodzie wrzosowym z Grecji czy zaniżonej wartości liczby diastazowej w miodzie nektarowym rzepakowym.

Analiza Pyłkowa i Kraj Pochodzenia

Analizując 67 partii miodów pod kątem zawartości pyłków, inspektorzy mieli zastrzeżenia do 18 z nich, z czego aż 17 pochodziło z Polski. W przypadku tych partii nie potwierdzono pochodzenia botanicznego, co miało zostać zadeklarowane przez producentów. Dodatkowo, w jednej partii miodu nektarowego lipowego stwierdzono obecność pyłków roślin obcych dla polskiej strefy klimatycznej.

Niewłaściwe Oznakowanie i Kary Pieniężne

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło oznakowania. Spośród 111 przebadanych partii, aż 52 nie odpowiadały rzeczywistości. Inspektorzy zauważyli m.in. zastosowanie nazwy „miód” dla produktów, które nie spełniały wymagań jakościowych, jak również podawanie nieprawidłowej nazwy miodu lub kraju pochodzenia.

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, wojewódzcy inspektorzy wydali 20 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 21 816,36 złotych.

Podsumowując, kontrola jakości miodów ujawniła szereg nieprawidłowości, w tym problemy z oznakowaniem, nieprawidłowości w parametrach fizykochemicznych oraz kwestie związane z pochodzeniem botanicznym. W obliczu tych wyników, należy podjąć dalsze działania w celu poprawy jakości oferowanych na rynku produktów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version