Nowe Możliwości dla Pedagogów: Świadczenie Kompensacyjne dla Osób Powyżej 55. Roku Życia

Czy zdarzyło Ci się zastanawiać, czy istnieje możliwość dodatkowego wsparcia finansowego jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Okazuje się, że dla pewnych grup zawodowych istnieją tego rodzaju opcje. Jedną z nich jest tzw. świadczenie kompensacyjne, które adresowane jest do określonych grup zawodowych, w tym pedagogów. Jakie są warunki i jak można je uzyskać?

Świadczenie kompensacyjne to rodzaj wsparcia finansowego, które może zostać przyznane pedagogom, którzy osiągnęli wiek powyżej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn. Istotnym wymogiem jest również staż pracy w placówkach oświatowych, który musi wynosić co najmniej 30 lat, z czego minimum 20 lat powinno być przepracowanych w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć.

Kto może ubiegać się o świadczenie kompensacyjne?

Świadczenie to przysługuje nauczycielom, wychowawcom oraz pedagogom, którzy przez okres swojej kariery zawodowej pracowali bezpośrednio w placówkach oświatowych. Wymienić tutaj można:

  • publiczne lub niepubliczne szkoły (z wyjątkiem niepublicznych placówek, które nie posiadają uprawnień szkoły publicznej),
  • specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim,
  • młodzieżowe ośrodki socjoterapii lub wychowawcze,
  • specjalne placówki zapewniające opiekę i wychowanie uczniom, którzy uczą się poza stałym miejscem zamieszkania.

Jak zaznacza „Lega Artis”, w 2023 roku z tej formy wsparcia skorzystało aż 11,5 tysiąca osób, a wysokość świadczenia w 2024 roku wyniosła średnio 3562,14 złotych.

Praca a pobieranie świadczenia

Do niedawna osoba pobierająca świadczenie kompensacyjne nie mogła legalnie podjąć żadnej pracy zarobkowej, bez względu na wysokość swojego dochodu. Jednak od 1 sierpnia 2023 roku pojawiły się pewne zmiany, które obowiązują do 31 sierpnia 2024 roku.

W tym okresie każdy pedagog pobierający wspomniane świadczenie może równocześnie podjąć pracę i czerpać z niej dochód w dwóch szczególnych przypadkach: po pierwsze, jako nauczyciel prowadzący zajęcia dodatkowe z języka polskiego, a po drugie, jako wsparcie dla nauczycieli, którzy uczą dzieci pochodzące z Ukrainy.

Podsumowując, świadczenie kompensacyjne stanowi dodatkową możliwość wsparcia finansowego dla pedagogów, którzy spełniają określone warunki wiekowe i stażu pracy. Dla wielu osób może to być istotne wsparcie w budowaniu stabilności finansowej, zarówno przed jak i w trakcie okresu emerytalnego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version