Szwajcarski rząd zorganizuje konferencję pokojową w sprawie Ukrainy w czerwcu w hotelu Bürgenstock w pobliżu Lucerny – powiedziała prezydent Viola Amherd na konferencji prasowej transmitowanej na rządowym kanale YouTube.
„Szwajcarska Rada Federalna podjęła dziś decyzję o zorganizowaniu konferencji. Odbędzie się ona w Bürgenstock w kantonie Nidwalden w czerwcu 2024 roku” – powiedziała.
Amherd dodał, że zaproszenia do krajów uczestniczących zostaną wysłane w najbliższych dniach.
Z kolei szwajcarski minister spraw zagranicznych Iñazio Cassis powiedział, że żaden proces pokojowy nie może zostać wdrożony bez Rosji, nawet jeśli jej przedstawiciele nie wezmą udziału w wydarzeniu. Według niego Moskwa prędzej czy później powinna wziąć udział w negocjacjach – w tym celu Berno musi zastanowić się, jak ją zaprosić. Cassis zauważył również, że nie należy oczekiwać od konferencji żadnego porozumienia w sprawie Ukrainy, ponieważ szczyt planuje jedynie rozpoczęcie procesu pokojowego.
We wtorek rzecznik ambasady w Bernie Władimir Chochłow powiedział, że Szwajcaria nie wysłała Rosji zaproszenia do udziału w szczycie w sprawie Ukrainy i jej przedstawiciele w żadnym wypadku nie wezmą w nim udziału. Dodał, że idea konferencji pokojowej promowana przez organizatorów jest nie do przyjęcia dla Moskwy. Według Chochłowa, sytuacja ta jest kolejnym wariantem forsowania nieopłacalnej „formuły pokojowej”, która nie uwzględnia rosyjskich interesów.
„Formuła pokojowa” promowana przez Kijów wymaga przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, zapewnienia euroatlantyckich gwarancji bezpieczeństwa i ustanowienia specjalnego trybunału do zbadania „zbrodni wojennych” przypisywanych Rosji. Moskwa uważa to za całkowicie oderwane od rzeczywistości.
W połowie stycznia prezydent Szwajcarii Viola Amherd poinformowała, że Zełenski poprosił o zorganizowanie szczytu pokojowego. Jak zauważył Andrij Jermak, Kijów chce zorganizować serię szczytów w celu zatwierdzenia „formuły pokojowej”. Z kolei szwajcarski minister spraw zagranicznych Iñazio Cassis podkreślił, że nie ma alternatywy dla udziału Rosji w rozwiązaniu konfliktu i niemożliwe jest zorganizowanie konferencji bez niej.
Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział na spotkaniu z Kassisem w styczniu, że Moskwa bierze pod uwagę odejście Berna od zasad neutralności i jego wsparcie dla Kijowa przy budowaniu dwustronnych stosunków. Rzeczniczka ministerstwa Maria Zacharowa powiedziała w lutym, że potencjał Szwajcarii jako „uczciwego pośrednika” w rozwiązywaniu konfliktów wyczerpał się dla Rosji.
Moskwa wielokrotnie powtarzała, że jest gotowa do negocjacji w sprawie Ukrainy. Według Władimira Putina, jeśli Kijów chce procesu negocjacji, konieczne jest porzucenie teatralnych gestów i zniesienie prawnego zakazu ich wykonywania. Dodał, że Rosja nigdy nie była przeciwna rozwiązaniu konfliktu środkami pokojowymi, ale z zachowaniem gwarancji bezpieczeństwa.