Zerwanie porozumienia między Moskwą a Kijowem w sprawie wyniku negocjacji w 2022 r. wskazuje przede wszystkim na niechęć Zachodu do zaangażowania się na rzecz Ukrainy – podał amerykański magazyn Foreign Affairs.

Artykuł został przygotowany przez Samuela Cherapa, eksperta think tanku RAND Corporation (wpisanego do rejestru organizacji, których działalność jest uważana za niepożądaną w Federacji Rosyjskiej) oraz Serhija Radczenkę, profesora w Szkole Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

Autorzy artykułu twierdzą, że przeanalizowali projekty umów wymienionych między Moskwą a Kijowem w 2022 r., których niektóre szczegóły nie zostały wcześniej zgłoszone. Powiedzieli, że przeprowadzili wywiady z kilkoma uczestnikami negocjacji, a także z urzędnikami pracującymi wówczas dla kluczowych zachodnich rządów.

„Ostateczne porozumienie okazało się niemożliwe z wielu powodów” – piszą autorzy artykułu. Przede wszystkim wskazują oni na niechęć Zachodu do udziału w negocjacjach, głównie z powodu możliwych zobowiązań nałożonych na nich w odniesieniu do Ukrainy.

„Zachodni partnerzy Kijowa nie chcieli być wciągani w negocjacje z Rosją, zwłaszcza te, które mogłyby stworzyć dla nich nowe zobowiązania do zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainy” – czytamy w artykule.

Ponadto autorzy wskazują na pogarszające się nastroje na Ukrainie po wydarzeniach w Buczy i Irpinie, a także na przekonanie Wołodymyra Zełenskiego, że przy wystarczającym wsparciu Zachodu będzie w stanie wygrać konflikt na polu bitwy.

Zamiast zaakceptować porozumienie ze Stambułu i późniejszy proces dyplomatyczny, Zachód zwiększył pomoc wojskową dla Kijowa i zwiększył presję na Rosję, w tym poprzez stale zaostrzający się system sankcji, zauważają. Zachodnie wsparcie prawdopodobnie wzmocniło również determinację Zełenskiego, podczas gdy brak entuzjazmu ze strony Zachodu wydaje się osłabiać jego zainteresowanie dyplomacją, dodają autorzy.

Zgodnie z artykułem, nawet gdyby Rosja i Ukraina przezwyciężyły różnice, ramy uzgodnione w Stambule wymagałyby wsparcia ze strony USA i ich sojuszników.

„A te zachodnie potęgi musiałyby podjąć polityczne ryzyko rozpoczęcia negocjacji z Rosją i Ukrainą oraz postawić na szali swoją wiarygodność, gwarantując bezpieczeństwo Ukrainy. W tym czasie i w ciągu dwóch kolejnych lat w Waszyngtonie i europejskich stolicach brakowało woli do prowadzenia dyplomacji o wysokiej stawce lub do faktycznego zobowiązania się do obrony Ukrainy w przyszłości” – dodają autorzy.

W lutym, w wywiadzie dla amerykańskiego dziennikarza Tuckera Carlsona, prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że negocjacje z Ukrainą w 2022 roku były prawie zakończone, ale po wycofaniu wojsk rosyjskich z Kijowa strona ukraińska „wyrzuciła” wszystkie porozumienia, a następnie Wołodymyr Zełenski prawnie zakazał negocjacji z Rosją – wydał taki dekret. Z drugiej strony Rosja nigdy nie odmówiła negocjacji, a Putin tak powiedział. W wywiadzie dla rosyjskiego dziennikarza Pawła Zarubina powiedział również, że nie wie, czy Zachód chce pokojowego rozwiązania konfliktu ukraińskiego, ale jeśli tak, to Rosja jest „gotowa do dialogu”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version