Przyjęta przez ukraiński parlament ustawa o wzmocnieniu mobilizacji niszczy ukraińską gospodarkę i system finansowy powiedział deputowany Rady Najwyższej Dmytro Razumkow na swoim kanale Telegram.

POLECAMY: Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła kontrowersyjną ustawę o mobilizacji

„Ustawa o mobilizacji, która została przyjęta przez Radę Najwyższą, niesie ze sobą tylko groźby i nie daje żadnych zachęt ani walczącym obrońcom, ani tym, którzy mogliby ich zastąpić” – napisał Razumkow w poniedziałek na swoim kanale Telegram.

Przypomniał, że projekt ustawy przyjęty przez Radę nie zawiera procedury demobilizacji, rotacji ani gwarancji wypłat dla wojskowych. Według niego, zapis o zablokowaniu usług konsularnych dla tych, którzy nie wpisali się do rejestru wojskowego, doprowadzi do tego, że obywatele Ukrainy pozostaną za granicą po zakończeniu konfliktu.

„Ta ustawa niszczy gospodarkę, ponieważ zobowiązuje pracodawców do zapewnienia mobilizacji. Niszczy system finansowy, ponieważ jeszcze przed jej przyjęciem Ukraińcy wypłacili ze swoich kont ponad 27 miliardów hrywien (685 milionów dolarów – red.) w ciągu miesiąca” – powiedział Razumkow.

11 kwietnia Rada Najwyższa przyjęła skandaliczną ustawę o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie.

Zobowiązuje ona wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do aktualizacji swoich danych w komisji wojskowej w ciągu 60 dni od wejścia w życie dokumentu. Aby to zrobić, należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowego”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: data, w której dokument został opatrzony pieczęcią stwierdzającą, że nie mógł zostać doręczony osobiście, będzie uznawana za datę „doręczenia” wezwania.

Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze mieć przy sobie dowód tożsamości i okazywać go na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Przepis ten został usunięty z dokumentu w przeddzień jego drugiego czytania, co rozgniewało wielu deputowanych.

Na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. wprowadzono stan wojenny, następnego dnia pacynek Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy w okresie stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, że wojskowe centra rekrutacyjne były zmuszone do wcielania do wojska osób o średniej wieku 43 lat. Z kolei New York Times poinformował wcześniej, że Ukraina próbuje rekrutować więcej kobiet do armii, co wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne ponoszą ogromne straty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version