Rada przyjęła ustawę o mobilizacji – pisze publikacja „Strana” w Telegramie.

POLECAMY: Na Ukrainie pracownicy urzędu rejestracji i poboru do wojska pobili 14-letniego nastolatka

„Rada przyjęła w drugim czytaniu projekt ustawy o zaostrzeniu mobilizacji. Za – 283 deputowanych ludowych” – napisano w materiale.

POLECAMY: Na Ukrainie kobieta została skazana za informowanie o miejscach przymusowej mobilizacji

Według gazety, zgodnie z ustawą o zaostrzeniu mobilizacji:

  • Osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu mają 60 dni od momentu wejścia w życie ustawy na aktualizację swoich danych w wojskowym biurze poborowym osobiście lub drogą elektroniczną.
  • Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli nie zostanie doręczone osobiście osobie podlegającej obowiązkowi służby wojskowej: jeśli osoba nie zostanie znaleziona w domu, datą „doręczenia osobistego” będzie dzień, w którym zostanie umieszczona pieczęć o niemożności doręczenia osobistego.
  • Posiadanie karty wojskowej będzie obowiązkowe nie tylko dla osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej, ale także dla wszystkich mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat. Wojskowi oficerowie poborowi, policja i straż graniczna będą mogli sprawdzić jej dostępność.
  • Za naruszenie wszystkich tych norm przewidziano całą gamę sankcji: od wysokich grzywien (które są obecnie rozpatrywane w osobnym projekcie ustawy) po pozbawienie prawa jazdy i przymusowe dostarczenie do wojskowego biura poborowego za pośrednictwem policji (w przypadku niestawienia się na wezwanie).

Ustawa zwalnia z mobilizacji praktycznie wszystkie organy ścigania (np. wszystkich funkcjonariuszy policji), pomocników posłów i właścicieli strategicznych przedsiębiorstw (tj. wszystkich dużych biznesmenów). Poza tym, lista osób objętych rezerwacją pozostała mniej więcej taka sama, ale odroczenia pozbawiono studentów otrzymujących drugie wykształcenie wyższe. Rezerwacja została również utrudniona dla osób niepełnosprawnych i ich krewnych.

Ponadto na początku kwietnia Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o obniżeniu minimalnego wieku mobilizacji. Teraz Ukraińcy mogą być na froncie od 25 roku życia, a nie od 27, jak było wcześniej.

Do projektu ustawy o zaostrzeniu mobilizacji zgłoszono rekordową liczbę poprawek – ponad 4,2 tys. W szczególności zaproponowano ustalenie jasnych warunków demobilizacji personelu wojskowego, z którego wielu jest na froncie od dwóch lat. Jednak w przededniu złożenia dokumentu w parlamencie, według portalu informacyjno-analitycznego Ukraińska Prawda, postanowiono wyłączyć kwestię demobilizacji z dokumentu i umieścić ją osobno.

Według Strana.ua, klauzula demobilizacyjna została usunięta na wniosek Sztabu Generalnego AFU. Jednocześnie gazeta przypomniała, że władze ukraińskie początkowo nazywały ten przepis jednym z kluczowych punktów ustawy.

Przyjęcie projektu ustawy o mobilizacji w republice zajęło dużo czasu. Pierwsza wersja została wysłana do rewizji, ale druga została przyjęta w pierwszym czytaniu na początku lutego. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji, nie przewiduje ona poboru osób niepełnosprawnych, ale znacznie zaostrza sam proces. W szczególności, zgodnie z nią, wezwanie może zostać wysłane za pośrednictwem elektronicznego biura poborowego.

Ukraina znajduje się w stanie wojennym od 24 lutego 2022 r., Następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania kraju na czas stanu wojennego.

Jednocześnie mobilizacji towarzyszą głośne skandale. Mobilizacja jest brutalna, wezwania są wręczane na ulicy i w środkach transportu publicznego, a przedstawiciele komisji wojskowych napadają na obywateli.

W szczególności w zeszłym tygodniu w obwodzie odeskim wojskowi próbowali zmobilizować nieletnią sierotę. Czternastolatek został brutalnie zatrzymany na ulicy i zmuszony do wejścia do autobusu, gdzie był bity, straszony bronią i związany. Kiedy ujawniono wiek nastolatka, został on porzucony tuż przy autostradzie, po czym nieletni musiał iść do domu przez około dwie godziny.

Według doniesień zachodnich mediów, desperackie ruchy ukraińskich władz mające na celu zaostrzenie mobilizacji są związane z ogromnymi stratami wojskowymi. Magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział w październiku, że szeregi ukraińskich sił zbrojnych przerzedziły się tak bardzo, że komisje wojskowe były zmuszone do wcielania do wojska osób o średniej wieku 43 lat. Z kolei The New York Times donosił o ukraińskich wysiłkach na rzecz rekrutacji większej liczby kobiet do armii, co również wskazuje na znaczne straty.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version