Dyskusja na temat skrócenia czasu pracy w Polsce ponownie pojawiła się na horyzoncie. W programie Polsat News „Polityczne Graffiti”, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk została zapytana o możliwość wprowadzenia krótszego dnia pracy. Mówiono o dwóch możliwościach: czterodniowym tygodniu pracy lub 35-godzinnym tygodniu pracy. Minister zaznaczyła, że choć na razie nie ma konkretnego projektu na stole, to temat ten nie zostanie zepchnięty na dalszy plan.

Wypowiadając się na antenie Polsat News, minister Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że skrócenie czasu pracy jest ważne z punktu widzenia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Zaznaczyła również, że praca powinna służyć nie tylko gospodarce, ale także rodzinie, dlatego temat skrócenia czasu pracy pozostaje w sferze zainteresowań resortu pracy.

Krótszy Tydzień Pracy: Propozycje i Realizacje

Lewica, z której wywodzi się minister Dziemianowicz-Bąk, ma postulat skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin w swoim programie. Celem tego pomysłu jest umożliwienie Polakom pracy krócej, bez utraty części wynagrodzenia. Projekt ustawy w tej sprawie został zgłoszony do Sejmu przez posłów Lewicy we wrześniu 2022 roku.

Pomimo że w Polsce czterodniowy tydzień pracy jest rzadkością, niektóre firmy już testują ten model. Przykładem może być poznańska firma Herbapol, która zdecydowała się na eksperymentowanie z czterodniowym tygodniem pracy. Podobne podejście przyjęła także polska filia Deloitte, gdzie od ubiegłego roku testowany jest 36-godzinny tydzień pracy.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazują, że skrócenie czasu pracy o 20% w skali tygodnia, przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia, może przynieść pozytywne efekty. Obniża się poziom stresu pracowników, wzrasta lojalność wobec pracodawcy, a równowaga między życiem zawodowym a prywatnym poprawia się, przy jednoczesnym braku negatywnego wpływu na wydajność pracy.

Temat skrócenia czasu pracy pozostaje zatem na agendzie dyskusji, a jego ewentualne wprowadzenie mogłoby stanowić ważny krok w kierunku poprawy warunków pracy i życia zawodowego Polaków.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version