Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar kontynuuje procedurę odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów, którzy są związani z nielegalną Krajową Radą Sądownictwa (neoKRS) oraz którzy nie zgadzają się z obecnymi zmianami w sądownictwie wprowadzanymi przez partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Jak wynika z komunikatu resoru sprawiedliwości stanowisko „wiceprezesa” Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce straciła Marek Jaskulski, będący członkiem nielegalnej neoKRS. To już trzeci członek tej nieformalnej grupy, który został usunięty ze stanowiska w sądzie. Agnieszka Walkowiak, znana z aresztowania tóg sędziów, przestaje pełnić funkcję neoprezesa Sądu Rejonowego w Elblągu. To kolejne zmiany personalne na kluczowych stanowiskach sądowych. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar konsekwentnie odwołuje prezesów i wiceprezesów sądów, którzy zostali powołani za kadencji ministra Ziobry.

POLECAMY: Resort sprawiedliwości powołał nowego prezesa SR w Olsztynie

Procedura odwołania Marka Jaskulskiego z funkcji „wiceprezesa” w Poznaniu oraz Agnieszki Walkowiak z funkcji neoprezesa w Elblągu została zainicjowana przez ministra 17 kwietnia 2024 roku. Decyzję o ich odwołaniu muszą teraz zatwierdzić Kolegia tychże sądów, które składają się z prezesów sądów. Do momentu zatwierdzenia, oboje zostali zawieszeni.

POLECAMY: Elbląscy sędziowie wzywają nielegalnych „prezesów” SO do rezygnacji

Marek Jaskulski, będący sędzią rejonowym w Poznaniu, był członkiem nielegalnej neoKRS przez dwie kadencje. Zaliczał się do frakcji jastrzębi, popierającej reformy sądownictwa wprowadzane przez partię PiS. Jaskulski miał wsparcie grupy poznańskich sędziów w swojej drodze do neoKRS, którzy później również stracili swoje stanowiska. Jego odwołanie było kwestią czasu, gdyż w poznańskich sądach już zakończyła się wymiana kadry na kluczowych stanowiskach. Pierwsza seria dymisji ogłoszona przez ministra Bodnara dotyczyła prezesów sądów apelacyjnych oraz wiceprezesów, którzy zostali nominowani przez ministra Ziobrę. W Poznaniu odwołani zostali neoprezes sądu apelacyjnego, neosędzia Mateusz Bartoszek, oraz „wiceprezesi”, również neosędziowie Sylwia Dembska i Przemysław Radzik. Nowym prezesem sadu został Karol Ratajczak.

Następnie minister odwołał neoprezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, neosędziego Daniela Jurkiewicza, oraz wiceprezesa Michała Inglota. Na stanowisko prezesa został powołany Piotr Marciniak.

W sądach rejonowych, nominowani za poprzedniej władzy, pod naciskiem środowiska sędziów sami złożyli rezygnacje. Dotyczy to neoprezes Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda Michała Tasarka, a także jego zastępców, których kadencja dobiegła końca. Nową prezesem została sędzia Monika Fąckowiak, znana z odważnych wystąpień w obronie niezawisłości sądów. W Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce sam zrezygnował neoprezes Tomasz Sroka oraz „wiceprezes” Sylwester Ksiądz. Obydwaj otrzymali tzw. wotum nieufności od sędziów. Po ich dymisjach pozostał tylko „wiceprezes” Marek Jaskulski, wobec którego teraz wszczęto procedurę odwołania. Nominowani za poprzednią władzę są obecnie tylko w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto.

Minister sprawiedliwości wszczął także procedurę odwołania prezesa Sądu Rejonowego w Elblągu, neo-sędzi Agnieszki Walkowiak. Stała się ona znana z aresztowania lokalnych sędziów, aby uniemożliwić im uczestnictwo w Marszu Tysiąca Tóg w styczniu 2020 roku. Portal OKO.press ujawnił, że używała służbowego samochodu do prywatnych celów, w tym do przewozu akt sądowych.

To odwołanie zamyka serię zmian na kluczowych stanowiskach w sądach elbląskich. Wcześniej swoje rezygnacje złożyli sami noeprezes Sądu Okręgowego w Elblągu, neosędzia Jacek Bryl, oraz „wiceprezeska” Katarzyna Jacewicz-Okuniewicz. Rezygnację złożyła również „wiceprezeska” sądu rejonowego w Elblągu, neosędzia Anna Długajczyk. Sędziowie z lokalnych sądów apelowali do ministra Bodnara o zmiany w kierownictwie elbląskich sądów. Zmiany kadrowe dotknęły również sądy w Gliwicach. Najpierw minister Bodnar odwołał neoprezesa sądu okręgowego, neosędziego Patryka Poniatowskiego, oraz wiceprezesa, neosędziego Witolda Głowackiego. Następnie całe kierownictwo sądu rejonowego w Gliwicach straciło stanowiska – neoprezes Joanna Zachorowska, neosędzia Anna Jaworska-Wieloch (wcześniej asesor) oraz Barbara Klepacz.

Gabriela Sobczyk, wiceprezeska sądu okręgowego w Gliwicach, zrezygnowała sama (minister nie zdecydował się jej odwołać).

W ostatnich dniach została zakończona okupacja sądu przez neoprezesa SO w Bydgoszczy, który legalizował pracę pokemonów z wadliwą nominacją w tym sądzie co, stanowiło podstawę do wszczęcia wobec niego postępowania dyscyplinarnego.

POLECAMY: Kolejne sądy wyzwolone spod okupacji neoprezesów

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version