Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło, że dokonano zmiany na stanowiskach prezesa Sądu Okręgowego w Ostrołęce oraz kierownictwa Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Dodatkowo, wyznaczono nowego neoprezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz neoprezesów Sądów Okręgowych w Bydgoszczy, Kielcach i Poznaniu.
W oświadczeniu resortu sprawiedliwości przypomniano postanowienia art. 27 § 1 pkt. 2 ustawy z 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych, zgodnie z którym minister sprawiedliwości może odwołać prezesa i wiceprezesa sądu w trakcie ich kadencji, jeśli kontynuowanie ich funkcji koliduje z dobrem wymiaru sprawiedliwości z innych powodów.
POLECAMY: Krakowski „układ zamknięty” w sądach pod dowództwem Pawełczyk-Woickiej rozbity
Procedura odwołania prezesa sądu rozpoczyna się od złożenia przez ministra sprawiedliwości uzasadnionego wniosku o rozważenie odwołania przez właściwe kolegium sądu, które musi wydać opinię na ten temat.
POLECAMY: Minister Bodnar dostał zielone światło do odwołania nielegalnego szefostwa SO Warszawa Praga
Po uzyskaniu pozytywnej opinii od kolegium, minister postanowił odwołać Jarosława Teklińskiego z funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Również stanowiska prezesów Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, Michała Bukiewicza, oraz wiceprezesa tego sądu, Kingi Kubuj, zostały zwolnione.
Jednocześnie ogłoszono powołanie Karola Ratajczaka na stanowisko prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, Marii Leszczyńskiej na prezesa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, Małgorzaty Soleckiej na prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach oraz Piotra Marciniaka na stanowisko prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Prezesi sądów apelacyjnych i okręgowych pełnią swoje funkcje przez sześć lat.
Według naszych informacji minister Adam Bodnar odwołał dotychczas 21 neoprezesów sądów oraz ich zastępców, podczas gdy kolejnych dziesięciu zrezygnowało samorzutnie.