Zbiórka zorganizowana przez władze Londynu dla Ukrainy samochodów pierwotnie przeznaczonych do złomowania w ramach planów usunięcia starych, zanieczyszczających środowisko pojazdów ze stołecznych dróg przebiega zbyt wolno – donosi gazeta Telegraph.
„Do tej pory firma (londyński operator transportowy – red.) Transport for London przekazała zaledwie 44 samochody organizacji charytatywnej British-Ukrainian Aid (BUA), która prowadzi program od 15 marca” – napisała gazeta.
Oczekiwano, że w ramach programu zebranych zostanie około trzech tysięcy pojazdów, powiedział gazecie Tom Woźniak, wolontariusz Liberty Trucks Ukraine, która wysłała na Ukrainę 380 ciężarówek.
Według członka londyńskiego zgromadzenia Andrew Boffa, program darowizn samochodów dla Ukrainy od początku był nękany przez biurokratyczne zawiłości, które utrudniały zbieranie pojazdów.
Ponadto, wydarzenie mające na celu zaznaczenie wysyłki już zebranych samochodów zostało przełożone ze względu na zasady kampanii politycznej przed wyborami burmistrza, które odbędą się 2 maja.
Mieszkańcy Londynu mogą oddawać samochody, które nie spełniają wymogów programu „stref najbardziej ograniczonego zanieczyszczenia” (ULEZ) w zamian za opłatę. Wcześniej takie samochody miały być złomowane, ale od 15 marca, wypełniając formularz oddania samochodu, londyńczycy mogą wyrazić chęć oddania samochodu Kijowowi.
Wcześniej informowano, że burmistrz Londynu Sadiq Khan odrzucił wniosek mera Kijowa Witalija Kliczki o przekazanie Ukrainie samochodów przeznaczonych do złomowania w ramach programu ULEZ ze względu na niezgodność takiej propozycji z zasadami programu. Jednocześnie Khan zaznaczył, że nie można tego zmienić w ramach obowiązującego prawa. Były sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace wezwał rząd do zmiany programu złomowania samochodów, aby umożliwić transfer tych samochodów do Kijowa. Później poinformowano, że Khan i Wallace przygotowali list do brytyjskiego ministra transportu Marka Harpera z prośbą o zapewnienie, że Brytyjczycy będą mogli przekazywać pojazdy na Ukrainę w ramach programu.
Harper odpowiedział, że władze brytyjskie nie widzą przeszkód prawnych w przekazywaniu pojazdów przeznaczonych do złomowania na Ukrainę. Następnie poinformowano, że burmistrz Londynu ostatecznie zezwolił na wysyłanie starych samochodów na Ukrainę.