Wprowadzane zmiany w programie „Czyste Powietrze” mają na celu podniesienie standardów efektywności energetycznej oraz jakości oferowanych urządzeń grzewczych. Od poniedziałku, 22 kwietnia, zmiany te zaczną obowiązywać, a pacjenci mogą spodziewać się nowych zasad dotyczących dotacji, zwłaszcza w kontekście pomp ciepła.

Dotacje tylko do wyselekcjonowanych urządzeń

Dotychczasowy program „Czyste Powietrze” umożliwiał uzyskanie dotacji na szeroki zakres urządzeń grzewczych. Jednakże, w obliczu zauważonych niedociągnięć i problemów związanych z jakością niektórych pomp ciepła, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) postanowił ograniczyć dostępność dotacji tylko do urządzeń znajdujących się na specjalnej liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM).

Okres przejściowy

Przed pełnym wdrożeniem zmian, przewidziany został okres przejściowy, trwający do 13 czerwca. W tym czasie producenci oraz dystrybutorzy urządzeń grzewczych mają możliwość uzupełnienia dokumentacji i badania oferowanych produktów. Po upływie tego terminu, dotacje z programu „Czyste Powietrze” będą przyznawane wyłącznie do urządzeń znajdujących się na liście ZUM.

Wprowadzane ograniczenia

Oprócz zmian w dotacjach, program „Czyste Powietrze” będzie również podlegał ograniczeniom dotyczącym możliwości uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania. Jeśli właściciel domu skorzystał już raz z pełnej dotacji, kolejne wnioski będą mogli składać jedynie w ramach pierwszej części programu, co oznacza niższe wsparcie finansowe.

Ochrona interesów beneficjentów

Te zmiany mają na celu zapewnienie ochrony interesów beneficjentów programu „Czyste Powietrze” przed nieuczciwymi praktykami oraz zapewnienie im dostępu do wysokiej jakości urządzeń grzewczych. Lista ZUM ma stanowić gwarancję, że urządzenia, do których przyznawane są dotacje, spełniają najwyższe standardy jakości i efektywności energetycznej.

Świeże inwestycje w poprawę jakości powietrza

Paralelnie z wprowadzanymi zmianami w programie „Czyste Powietrze”, rząd ogłosił nowe inwestycje mające na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Minister Hennig-Kloska zapowiedziała alokację 6,4 mld zł na realizację programu przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Środki te będą przeznaczone m.in. na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła oraz termomodernizację budynków.

Wnioski

Program „Czyste Powietrze” odgrywa istotną rolę w poprawie jakości powietrza w Polsce oraz wspieraniu efektywności energetycznej. Wprowadzane zmiany mają na celu podniesienie standardów oferowanych urządzeń oraz zapewnienie skutecznego wsparcia finansowego dla beneficjentów programu. Jednocześnie, inwestycje w poprawę jakości powietrza stanowią ważny krok w kierunku walki ze smogiem i ochrony środowiska naturalnego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version