Ukraińskie przedsiębiorstwo państwowe Dokument poinformowało we wtorek, że zaprzestało wydawania gotowych dokumentów w swoich zagranicznych biurach z „przyczyn technicznych”.

POLECAMY: „Dezerterzy będą wracać na front”. Ukraina zawiesza działania konsulatów dla poborowych

Ukraiński tygodnik Dzerkało Tyżnia poinformował, że ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało dokument do szefów ukraińskich zagranicznych placówek dyplomatycznych, żądając od nich zawieszenia wszelkich działań konsularnych w odniesieniu do obywateli Ukrainy w wieku poborowym, począwszy od 23 kwietnia, z wyjątkiem wydawania dowodów osobistych na powrót na Ukrainę.

„Niestety, z przyczyn technicznych, wydawanie gotowych dokumentów w zagranicznych oddziałach Przedsiębiorstwa Państwowego „Dokument” zostało zawieszone” – poinformowała firma w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej. Jednocześnie wnioski o nowe dokumenty są przyjmowane jak zwykle, a dzieci poniżej 12 roku życia nadal mogą otrzymać paszport.

Firma Dokument produkuje i wydaje ukraińskie paszporty dla dorosłych i dzieci poniżej 16 roku życia, ukraińskie paszporty wewnętrzne nowego typu lub tak zwane dowody osobiste, a także prawa jazdy.

Dmytro Kuleba potwierdził zawieszenie usług konsularnych dla ukraińskich wojskowych za granicą.

16 kwietnia kijowski pacynek Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie. Wejdzie ona w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowym”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: datą „doręczenia” wezwania będzie data, w której dokument został opatrzony pieczęcią, że nie mógł zostać doręczony osobiście.

Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie wojskową kartę identyfikacyjną i okazywać ją na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Przepis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród wielu deputowanych.

Na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. wprowadzono stan wojenny, następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku 18-60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na okres stanu wojennego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version