Rząd Polski podjął pilne działania w celu zmiany przepisów dotyczących działań antyterrorystycznych, aby dostosować je do wymogów unijnych. Nowelizacja ustawy ma na celu zapewnienie zgodności z unijnym prawem, co wymaga przystosowania się do nowych regulacji. Jednym z kluczowych punktów zmian jest możliwość szybkiego blokowania treści w internecie w uzasadnionych przypadkach.

Adaptacja przepisów do unijnych standardów

W kontekście zobowiązań wynikających z unijnych regulacji, Polska podejmuje kroki w celu dostosowania swoich aktualnych przepisów antyterrorystycznych. Unijne wymagania, które zostały zatwierdzone w 2022 roku, nakładają nowe obowiązki, w tym również na Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW).

Nowe uprawnienia dla ABW

Według doniesień prasowych, nowe regulacje przewidują poszerzenie kompetencji ABW. Szefowie agencji będą mieli możliwość natychmiastowego blokowania treści w internecie w sytuacjach wymagających natychmiastowej reakcji. Nawet jeśli serwery hostingowe znajdują się poza granicami Polski, agencja będzie mogła podejmować działania mające na celu ograniczenie dostępności potencjalnie niebezpiecznych treści.

Kary dla dostawców internetowych

Nowelizacja ustawy przewiduje również wprowadzenie surowych kar dla dostawców internetowych, którzy nie będą współpracować z ABW. Nowe przepisy mogą nakładać kary sięgające nawet do 4 proc. obrotu firmy za poprzedni rok. To środek, mający zachęcić dostawców do szybkiej reakcji na żądania agencji w celu zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Nowe obowiązki dla ABW

Nowe regulacje stawiają również nowe wyzwania przed ABW. Agencja będzie musiała utworzyć specjalną komórkę, której zadaniem będzie monitorowanie treści w internecie 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Będzie to miejsce, gdzie obywatele będą mogli zgłaszać potencjalnie niebezpieczne treści, co ma przyczynić się do skuteczniejszej walki z terroryzmem i szpiegostwem w sieci.

Wprowadzenie nowych przepisów antyterrorystycznych to krok w kierunku zapewnienia większego bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, ale również podniesienia skuteczności działań służb w walce z terroryzmem. Czy nowe regulacje spełnią swoje zadanie i przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w Polsce? Tego będziemy mogli się przekonać wraz z ich wdrożeniem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version