Bartłomiej Sienkiewicz zrezygnował z pełnienia roli Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdyż zamierza kandydować do Parlamentu Europejskiego. Decyzja ta została podjęta po zatwierdzeniu list Koalicji Obywatelskiej przez Radę Krajową Platformy Obywatelskiej. Na tychże listach znaleźli się także kilku innych ministrów, w tym Sienkiewicz.
Po oficjalnym ogłoszeniu, że Sienkiewicz będzie ubiegał się o mandat eurodeputowanego w okręgu obejmującym województwa świętokrzyskie i małopolskie, zdecydował się złożyć dymisję z funkcji ministra.
Przypominamy, że Sienkiewicz objął stanowisko ministra kultury 13 grudnia 2023 roku. W okresie sprawowania funkcji ministra kultury przeprowadził głośną akcję wyzwolenia mediów publicznych spod bastionu PiS. Warto również dodać, ze niedawno minister Sienkiewicz był gościem programu w telewizji Polsat News gdzie zarzekał się, że nie ma zamiaru kandydować w wyborach do europarlamentu. W związku ze zmianą stanowiska w tym zakresie i podaniem się do dymisji pisowska opozycja zaczęła grzmieć, że Sienkiewicz próbuje w ten sposób uciec od odpowiedzialności za „bezprawne” zmiany w mediach publicznych. Szkoda tylko, ze pisowscy zapomnieli, że wszystkie zmiany w mediach zostały zakończone wpisami w Krajowych Rejestrach Sądowych. Zatem wypowiedzi te należy traktować jako pisowski element dezinformacji, którego celem jest wywołanie niepokoju społecznego.
„W związku z zatwierdzeniem przez Radę Krajową PO list kandydatów do Parlamentu Europejskiego, złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – oświadczył na platformie Twitter/X Sienkiewicz.
„Jedynki” KO do Parlamentu Europejskiego
Nazwiska kandydatów Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego zostały ogłoszone przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jana Grabieca, podczas środowego posiedzenia Rady Krajowej PO.
W okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich liderem listy jest Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Marcin Kierwiński. Kolejne miejsca zajęli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Michał Szczerba i Andrzej Rozenek.
W województwie pomorskim pierwsze miejsce zajął Janusz Lewandowski, a w kujawsko-pomorskim Krzysztof Brejza.
Na czele listy w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim jest Jacek Protas.
W Mazowszu najwyżej na liście widnieje Andrzej Halicki, a w łódzkim Dariusz Joński. W Wielkopolsce „jedynką” jest Ewa Kopacz, w podkarpackim Elżbieta Łukacijewska, a w lubelskim Marta Wcisło.
W okręgu obejmującym województwa małopolskie i świętokrzyskie liderem jest wspomniany Sienkiewicz. Bogdan Zdrojewski jest na pierwszym miejscu w dolnośląskim i na Opolszczyźnie, a w zachodniopomorskim i lubuskim jest to Bartosz Arłukowicz. Dotychczasowy szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, Borys Budka, jest na pierwszym miejscu na liście Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu śląskim.