We wtorek, Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę dotyczącą praw konsumentów do naprawy, która zawiera przepisy mające na celu promowanie naprawy produktów zamiast ich wymiany na nowe. Według komunikatu Parlamentu Europejskiego, zgodnie z nową dyrektywą, producenci będą zobowiązani do świadczenia szybkich i ekonomicznych usług naprawy, a także informowania konsumentów o ich prawie do naprawy. Dodatkowo, produkty wymagające naprawy w trakcie okresu gwarancji zostaną objęte dodatkowym rocznym okresem gwarancji.

POLECAMY: Naprawa zamiast wymiany gwarancyjnej. UE pracuje nad nowym prawem

Nowe przepisy nakładają na producentów obowiązek naprawy artykułów gospodarstwa domowego, które technicznie nadają się do naprawy, nawet po zakończeniu okresu gwarancji, szczególnie dotyczy to pralek, odkurzaczy oraz smartfonów. Przewiduje się również możliwość rozszerzenia kategorii produktów podlegających naprawie w przyszłości.

Europosłowie dążą do zapewnienia konsumentom możliwości wypożyczenia urządzenia zastępczego podczas naprawy własnego sprzętu. W przypadku niemożności naprawy produktu, konsument będzie miał prawo wyboru odnowionego produktu.

Kiedy producent nie będzie mógł odmówić naprawy

Dyrektywa nakłada na producentów obowiązek oferowania części zamiennych i narzędzi do naprawy po rozsądnych cenach, zakazuje stosowania klauzul umownych czy technik oprogramowania uniemożliwiających naprawę. Producent nie może odmówić naprawy z powodów ekonomicznych ani z powodu wcześniejszych napraw dokonanych przez inny podmiot.

Dodatkowo, każde państwo członkowskie będzie zobowiązane do wprowadzenia przynajmniej jednego środka promującego naprawy, takiego jak bony na naprawę lub fundusze naprawcze. Ostateczne zatwierdzenie dyrektywy musi nastąpić przez Radę UE, a państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na implementację przepisów do swojego prawa krajowego po publikacji dyrektywy w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Teraz dyrektywę musi oficjalnie zatwierdzić Rada UE. Gdy zostanie ona opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, państwa członkowskie będą miały 24 miesiące, aby przenieść jej przepisy do swojego prawa krajowego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version