Parlament Europejski ogłosił przełomowe regulacje, które mają zmniejszyć zużycie plastiku i ograniczyć plastikowe odpady. Decyzja ta, poparta szerokim poparciem podczas głosowania (476:129), może zrewolucjonizować sposób, w jaki konsumujemy i korzystamy z opakowań.

Zgodnie z nowymi przepisami, do 2030 roku ilość plastikowych opakowań ma zostać zmniejszona o 5 proc., a do 2040 roku aż o 15 proc. Jednocześnie zakazane będzie stosowanie niektórych jednorazowych opakowań, takich jak foliówki na owoce i warzywa, plastikowe naczynia czy miniaturowe buteleczki na kosmetyki w hotelach.

Producentów i importerów również czekają zmiany. Będą oni zobowiązani do optymalizacji rozmiaru i wagi opakowań, aby zużywać tylko niezbędną ilość materiału. Dodatkowo, od 2030 roku niektóre jednorazowe opakowania plastikowe zostaną całkowicie wycofane z rynku.

Ważną częścią regulacji są także zmiany w gastronomii. Restauracje, bary i kawiarnie będą musiały zapewnić klientom możliwość korzystania z własnych, wielorazowych pojemników oraz kubków na napoje. To krok w stronę idei zero waste i próba ograniczenia plastikowych odpadów.

Wśród zmian nie zabraknie także reformy w systemie kaucyjnym. Do 2029 roku aż 90% jednorazowych pojemników na napoje ma trafiać do tego systemu, co ma zachęcić konsumentów do zwrotu opakowań i ułatwić ich ponowne przetworzenie.

Nowe regulacje czekają już tylko na formalne zatwierdzenie przez Radę UE, ale biorąc pod uwagę wcześniejsze porozumienie, oczekuje się, że przejdą bez większych problemów. To właśnie te zmiany mogą przynieść prawdziwą rewolucję na rynku opakowań, zmieniając sposób, w jaki konsumujemy i myślimy o odpadach plastikowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version