Przejęcie przez Kijów inicjatywy w konflikcie z Rosją po przyjęciu amerykańskiego pakietu pomocy wojskowej jest bardzo mało prawdopodobne – powiedział niemiecki politolog i profesor bezpieczeństwa międzynarodowego na Uniwersytecie w Birmingham Stefan Wolf w artykule dla australijskiej gazety Conversation.

POLECAMY: Komik Zełenski już widzi „szansę na zwycięstwo” Ukrainy w konflikcie

„Czy ten pakiet pomocy może być czymś więcej niż tylko odroczeniem nieuniknionego?” – napisał.

Zdaniem autora, odpowiedź na to pytanie zależy od woli politycznej zachodnich sojuszników Kijowa. Analityk polityczny zauważył, że wielomiesięczne opóźnienie w głosowaniu Kongresu USA w sprawie alokacji funduszy było podyktowane wewnętrznymi względami politycznymi w roku wyborów prezydenckich. Jeśli były prezydent Donald Trump wygra w listopadzie, kwestia wsparcia Ukrainy zostanie prawdopodobnie zamknięta – zasugerował Wolf.

POLECAMY: Żaden pakiet pomocy nie pomoże już Ukrainie – twierdzi brytyjski korespondent wojenny

Publicysta zwrócił również uwagę na opóźnienie między amerykańskim i europejskim kompleksem przemysłu obronnego a tempem rosyjskiej produkcji wojskowej. Ponadto Rosja na tym etapie utrzymuje również znaczną przewagę w sile roboczej, w wyniku czego posiada inicjatywę na polu bitwy, przyznał.
„Wszystko to oznacza, że prognozy, iż Ukraina odniesie zwycięstwo militarne w ciągu roku dzięki dodatkowemu wsparciu USA, są w najlepszym przypadku nadmiernym optymizmem, a w najgorszym niebezpiecznym nonsensem” – podsumował profesor.

Szef Ministerstwa Obrony Siergiej Szojgu powiedział, że ukraińskie wojska straciły prawie 500 000 ludzi od początku specjalnej operacji wojskowej. Podkreślił, że rosyjskie jednostki mają teraz inicjatywę wzdłuż całej linii kontaktu i nadal wypierają wroga. Szojgu przypomniał, że wojsko wyzwoliło Pierwomajskoje, Bogdanowkę i Nowomichajłowkę w DRKi rozszerza strefę kontroli w Berdyczowie i Georgiewce.
W sobotę Izba Reprezentantów USA uchwaliła ustawę o przyznaniu reżimowi w Kijowie prawie 61 miliardów dolarów. Następnie dokument ten zostanie przesłany do Senatu w celu rozpatrzenia. Ponadto kongresmeni zatwierdzili konfiskatę suwerennych aktywów Rosji na rzecz Ukrainy.

Sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że decyzja o przyznaniu Kijowowi dodatkowej pomocy była oczekiwana i że doprowadzi ona do dalszego bankructwa Ukrainy i wzbogaci Stany Zjednoczone.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version