Premier Donald Tusk zapanował na godzinę 19.00 spotkanie z prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem oraz koordynatorem służb Tomaszem Siemoniakiem w związku z dochodzeniem w sprawie miliardowej straty oraz możliwych powiązań byłego szefa Orlenu, Daniela Obajtka, z Hezbollahem. Tusk podkreśla, że sprawa ta jest kluczowa dla bezpieczeństwa państwa.

Według informacji podanych przez Onet, wewnętrzne służby bezpieczeństwa Orlenu ostrzegały Daniela Obajtka przed współpracą z Samerem A., obywatelem Libanu podejrzanym o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah, który dodatkowo był zamieszany w nielegalny obrót ropą z Iranu.

Obajtek te ostrzeżenia zlekceważył i postawił Samera A. na czele Orlen Trader Switzerland (OTS), szwajcarskiej spółki Orlenu. W efekcie Orlen stracił 1,6 mld zł, co wyszło na jaw dopiero po utracie władzy przez PiS i odwołaniu Obajtka” – informuje portal.

„Dziś wiemy także, że Samer A. podejrzany jest o udział w karuzeli VAT, czyli wyłudzeniach podatkowych” – dodał Onet.

„Poprosiłem dziś o odwiedziny panów prokuratora generalnego i koordynatora służb w sprawie kluczowej dla bezpieczeństwa państwa: miliardowej straty i możliwych powiązań z Hezbollahem byłego szefa Orlenu. Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać” – napisał w reakcji na te doniesienia premier Donald Tusk.

Według informacji zgromadzonych przez Onet, ostrzeżenia dotyczące współpracy z Samerem A. dotarły do władz Orlenu już przed utworzeniem OTS. Mimo sporządzenia raportu przez wewnętrzną jednostkę ds. zabezpieczenia kluczowych interesów Orlenu, ostrzeżenia te zostały zignorowane. Dodatkowo, wysłane pismo w tej sprawie do najważniejszych osób w państwie oraz przedstawicieli służb specjalnych nie przyniosło oczekiwanego efektu.

W oświadczeniu przekazanym Onetowi, Daniel Obajtek zapewnił, że miał oraz nadal ma zaufanie do swoich współpracowników.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. PiS = mafia i co dalej panie ministrze sprawiedliwości? Co im zrobicie jak mają takie grube powiązania. Chcecie podpalić Polskę? Straszne

Napisz Komentarz

Exit mobile version