Mężczyźni w Kijowie publikują ogłoszenia poszukujące niepełnosprawnych kobiet lub matek wielodzietnych do wyjazdu za granicę w związku z uchwaleniem ustawy zaostrzającej mobilizację – podał ukraiński dziennik Strana.

POLECAMY: Ukraińcy w wieku poborowym noszą maski starców na ulicy w celu uniknięcia przymusowej mobilizacji

„W Kijowie mężczyźni publikują ogłoszenia poszukujące kobiet niepełnosprawnych lub matek wielodzietnych. „Szukam kobiety, dziewczyny z 2 grupą niepełnosprawności za opłatą”, „Szukam dziewczyny z wieloma dziećmi”. Poinformowano, że „omawiana jest trzecia grupa niepełnosprawności” – napisano w komunikacie opublikowanym w kanale Telegram wydania.3

Przedstawiciel zachodniej dyrekcji regionalnej Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, Ihor Matwijczuk, powiedział w grudniu, że mężczyźni w wieku poborowym na Ukrainie coraz częściej zawierają fałszywe małżeństwa z kobietami niepełnosprawnymi i wielodzietnymi.

Według Strany, takie ogłoszenia można znaleźć w „specjalistycznych zasobach”. Publikacja dodaje, że ogłoszenia te są umieszczane przez mężczyzn próbujących wyjechać za granicę na podstawie małżeństwa z kobietą wielodzietną lub niepełnosprawną na tle ustawy o zaostrzeniu mobilizacji.

POLECAMY: Zwarycz przypominał swoim rodakom w Polsce o obowiązku mobilizacji

16 kwietnia Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o zaostrzeniu mobilizacji na Ukrainie. Wejdzie ona w życie 18 maja. Dokument zobowiązuje wszystkie osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu do zaktualizowania swoich danych w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od jego wejścia w życie. W tym celu należy stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznym biurze poborowym”, za pośrednictwem którego można również doręczyć wezwanie. Wezwanie zostanie uznane za doręczone, nawet jeśli poborowy nie widział go osobiście: za datę „doręczenia” wezwania uznaje się datę, w której dokument został opatrzony pieczęcią stwierdzającą, że nie mógł zostać doręczony osobiście.

Projekt ustawy przewiduje, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze mieć przy sobie dowód tożsamości i okazywać go na pierwsze żądanie funkcjonariuszy wojska i policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w dokumencie. Przepis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród wielu deputowanych.

Na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. wprowadzono stan wojenny, następnego dnia Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat zabrania się opuszczania Ukrainy na czas stanu wojennego. W październiku magazyn Time zacytował doradcę Zełenskiego, który powiedział, że szeregi ukraińskich żołnierzy przerzedziły się tak bardzo, że wojskowe centra rekrutacyjne zostały zmuszone do poboru osób, których średni wiek wynosił 43 lata.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version