Współprzewodniczący Nowej Lewicy, Robert Biedroń oraz minister ds. równości, Katarzyna Kotula, ogłosili w piątek, że Lewica będzie dążyła do zniesienia zasady jednomyślności w Unii Europejskiej podczas nadchodzącej kadencji Parlamentu Europejskiego.

POLECAMY: „Napięcie rośnie”. Biedroń atakuje niestabilnego emocjonalnie Hołownię i Kosiniaka-Kamysza

W trakcie konferencji prasowej z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja politycy Lewicy wyrazili swoje stanowisko. Biedroń podkreślił, że Konstytucja powstała w wyniku bolesnych doświadczeń przeszłości, które przyczyniły się do upadku Rzeczypospolitej. Jako jedno z negatywnych elementów tego okresu wymienił zasadę liberum veto.

Biedroń zaznaczył, że ta zasada nadal obowiązuje na szczeblu Unii Europejskiej, co daje możliwość sabotowania działań UE od środka. Dlatego też Lewica postuluje zastąpienie prawa weta większością kwalifikowaną w procesach decyzyjnych Parlamentu Europejskiego.

POLECAMY: Cenzura „prewencyjna” zbliża się wielkimi krokami. Kotula informuje, że ustawa w tym zakresie jest na finiszu

“Mamy za sobą większość PE. W listopadzie ubiegłego roku PE w swojej rezolucji wezwał do zniesienia zasady weta” – powiedział Biedroń.

Minister ds. równości, Katarzyna Kotula, dodatkowo zaznaczyła, że zniesienie zasady jednomyślności jest tylko jednym z wielu reform, których potrzebuje Unia Europejska, Parlament Europejski oraz instytucje europejskie. Jej zdaniem, obecnie Parlament Europejski potrzebuje możliwości inicjatywy ustawodawczej oraz większych uprawnień budżetowych, w tym możliwości powoływania i odwoływania przewodniczącego Komisji Europejskiej poprzez konstruktywne wotum nieufności.

POLECAMY: Sikorski: Polska opowiada się większością kwalifikowaną w UE przypadku podejmowania decyzji dotyczących polityki zagranicznej

Zdaniem minister Kotuli, eliminacja możliwości wetowania przez poszczególne państwa narodowe kolejnych decyzji organów Unii Europejskiej jest krokiem w kierunku federalizacji i podważania kolejnych obszarów autonomii państw członkowskich.

Niemcy i Francja, wraz z innymi państwami Unii, publicznie postulują większą federalizację UE jako niezbędny warunek dla przyjęcia kolejnych państw. W 2022 roku Ukraina i Mołdawia formalnie uzyskały status kandydatów do członkostwa. W grudniu ministrowie państw UE przekazali propozycje Parlamentu Europejskiego dotyczące zmiany traktatów do Rady Europejskiej. Dokument liczący 110 stron zawiera propozycje 267 zmian w obu Traktatach – o Unii Europejskiej oraz o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w tym m.in. zniesienie zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach oraz przekazanie kolejnych kompetencji organom UE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version