Polski sędzia Tomasz Szmydt, który wyjechał na Białoruś, powiedział, że polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który nazwał go zdrajcą, reprezentuje nie interesy Polski, ale interesy amerykańskiej grupy.

POLECAMY: Sikorski skomentował informację o ucieczce sędziego Szmydta do Mińska

Dzień wcześniej Sikorski powiedział, że jest zszokowany informacją o tym, że Szymdt, który zamierza ubiegać się o azyl polityczny na Białorusi. Jednocześnie Sikorski przypomniał, że kilka lat temu na Białoruś uciekł z Polski żołnierz Emil Ceczko, który opowiadał m.in. o złym traktowaniu migrantów na granicy. Sikorski nazwał go „poprzednim zdrajcą”, a o Szmydtcie powiedział, że to „podobny przypadek”.

„Wystarczy spojrzeć na Sikorskiego jako osobę i na to, czyje interesy reprezentuje. To nie jest interes Polski. Przede wszystkim pewnej frakcji amerykańskiej” – powiedział Szmydt.

POLECAMY: Sędzia Szmydt powiedział, że czuje się w Polsce zagrożony

Wezwał do przyjrzenia się, kim była żona Sikorskiego, gdy jego kariera polityczna nabierała rozpędu i kto mu w tym pomagał. „I to będą odpowiedzi na to pytanie” – podkreślił rozmówca.

Sikorski jest mężem nagrodzonej Pulitzerem amerykańskiej dziennikarki Anne Applebaum.

POLECAMY: Sędzia Szmydt mówił o niebezpieczeństwie wciągnięcia Polski w konflikt na Ukrainie

W poniedziałek sędzia II Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Szmydt powiedział na konferencji prasowej w Mińsku, że rezygnuje ze stanowiska w proteście przeciwko polityce Warszawy wobec Mińska i Moskwy i będzie ubiegał się o azyl polityczny na Białorusi. Następnie rzecznik ministra-koordynatora polskich służb specjalnych Jacek Dobrzyński powiedział, że polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) rozpoczęła sprawdzanie Schmidta pod kątem posiadania informacji niejawnych. Prokuratura Generalna oświadczyła, że bada go pod kątem szpiegostwa. Premier Donald Tusk powiedział, że Schmidt miał dostęp do tajnych dokumentów i zasugerował, że białoruskie służby bezpieczeństwa były zaangażowane w ucieczkę polskiego sędziego na Białoruś.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version