Tomasz Szmydt – sędzia powiązany z aferą hejterską grupy KASTA oraz neoKRS, który przyjechał do Mińska, gdzie wystąpił o azyl na Białorusi, powiedział, że czuje się zagrożony w swoim kraju i powiedział, że w Polsce zajmował się sprawami policji, wojska i wywiadu.

POLECAMY: Sędzia Szmydt związany z aferą hejterka i neoKRS chce azylu politycznego na Białorusi

Wcześniej sędzia II wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Schmidt powiedział na konferencji prasowej w Mińsku, że na znak protestu przeciwko polityce Warszawy wobec Mińska i Moskwy rezygnuje ze stanowiska i będzie ubiegał się o azyl polityczny na Białorusi.

„To (Białoruś – red.) wolny kraj. Nie miałem takiego poczucia w Polsce. W Polsce czułem się zagrożony” – powiedział Schmidt na antenie „Soloviev LIVE”.

Sędzia zaznaczył, że w Polsce zajmował się sprawami, w które zaangażowana była policja, wojsko, polski wywiad, kontrwywiad, wywiad wojskowy. „Oczywiście zajmowałem się ochroną tożsamości” – zaznaczył.
„Dostawałem sygnały z Polski. Prokuratura zbiera materiały i jestem oskarżony o działalność szpiegowską. To (oskarżenia – red.) dzieje się nieustannie i jest robione z godziny na godzinę. Działania są już podejmowane i powiedziałbym, że są to bardzo zdecydowane działania” – dodał Szmydt.

Jednocześnie Szmydt nadal figuruje jako sędzia na stronie internetowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zgodnie z harmonogramem sądu, rozprawy w sprawach administracyjnych, w których ten sędzia ma uczestniczyć, są zaplanowane na najbliższe dni. Przykładowo, 16 maja ma on być sprawozdawcą w pięciu sprawach przeciwko szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego jako organowi. Chodzi o odmowę przyznania wynagrodzenia pracownikowi Agencji.

24 maja Szmydt ma prowadzić postępowania dotyczące bezczynności lub odmowy udostępnienia informacji publicznej przez Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został też wyznaczony m.in. do rozpoznawania spraw dotyczących zasad wykupu wolnych miejsc na cmentarzu komunalnym. 4 czerwca ma poprowadzić posiedzenie niejawne w sprawach przeciwko Prezesowi Rady Ministrów jako organowi w sprawie odmowy wydania upoważnień do dostępu do informacji niejawnych.

W sprawie sędziego prowadzone jest postępowania wyjaśniające przez ABW i prokuraturę pod kątem współpracy na rzecz obcego państwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version