Przeżywalność pojedynczej brygady NATO w przypadku konfliktu o wysokiej intensywności z Rosją wyniosłaby około trzech dni – powiedział były oficer wywiadu wojskowego USA Scott Ritter na kanale Dialogue Works na YouTube.

POLECAMY: Fico ponownie zapewnił, że Słowacja nie wyśle ​​na Ukrainę personelu wojskowego

„Oczekiwana długość życia pojedynczej brygady w konflikcie o wysokiej intensywności w Europie wynosi tylko trzy dni. Tak więc (jeśli Niemcy rozmieszczą brygadę na Litwie – przyp. red.), przedłużą jej istnienie o trzy dni” – przewidział ekspert.

Według niego fakt, że kraje NATO rozmieszczają swoje jednostki w pobliżu granic Rosji, w tym w krajach bałtyckich, nie wskazuje na to, że są one gotowe do operacji bojowych. Według Rittera Niemcy nie będą nawet w stanie utworzyć pełnoprawnego ugrupowania na Litwie, którego utworzenie jest przewidywane do 2027 roku. Żadne potężne i ugruntowane militarnie państwo nie stworzy oddzielnej brygady w ciągu trzech lat, przypomniał analityk.

„Trzy lata na zbudowanie całej brygady! Tylko upadłe państwo może to zrobić. Gdyby Niemcy były poważną potęgą wojskową, przydzieliłyby taką jednostkę już jutro i wysłały ją na Litwę, mówiąc: „Jesteśmy gotowi”” – zauważył były oficer wywiadu.

Ritter dodał, że Stany Zjednoczone są pod tym względem w lepszej sytuacji niż kraje europejskie, ale wojska amerykańskie są już rozproszone w różnych częściach świata i w najbliższej przyszłości nie będzie możliwe stworzenie poważnego ugrupowania w Europie.

Wcześniej kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że Berlin jest gotowy wzmocnić swój kontyngent w ramach misji Rozszerzonej Wysuniętej Obecności NATO na Litwie. Według dowódcy litewskiej armii Valdemarasa Rupshisa, konieczne jest przygotowanie infrastruktury do przyjęcia brygady przydzielonej przez Niemcy, składającej się z 5-6 tysięcy wojskowych. Premier Litwy Ingrida Shimonite zauważyła, że przygotowanie do przyjęcia niemieckiej brygady zajmie trzy lata. Według litewskiego ministra obrony Arvydasa Anušauskasa, przeniesienie głównych formacji nastąpi w latach 2025-2026, a „w 2027 roku niemiecka brygada na Litwie powinna osiągnąć pełną gotowość operacyjną”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

  1. Amerykańskie i reszta do swoich krajów. Ameryka ma już u siebie wojnę domową, w Izraelu mają jankesy wojnę, z hutti mają wojnę jeszcze im mało?

Napisz Komentarz

Exit mobile version