Irlandia, Hiszpania, Słowenia i Malta rozważają 21 maja jako datę wspólnego ogłoszenia uznania państwa palestyńskiego – poinformował w czwartek irlandzki nadawca RTE, powołując się na źródła.
W marcu Hiszpania, Irlandia, Malta i Słowenia ogłosiły, że będą współpracować w celu uznania państwa palestyńskiego. Izrael powiedział wówczas czterem krajom UE, że ich inicjatywa będzie równoznaczna z „nagrodą za terroryzm”, która zmniejszy szanse na wynegocjowanie porozumienia w długotrwałym konflikcie.
POLECAMY: Borrell powiedział, że kilka krajów UE może uznać państwo palestyńskie
„Irlandia, Hiszpania i kilka innych krajów UE rozważa 21 maja jako datę, w której wspólnie uznają państwo palestyńskie” – czytamy w raporcie RTE.
Zauważono, że oprócz Irlandii i Hiszpanii w grę wchodzą również Słowenia i Malta.
Dwa źródła potwierdziły rozważanie 21 maja jako dnia wspólnego uznania Palestyny, podczas gdy trzecie źródło stwierdziło, że w tym celu zintensyfikowano kontakty między Dublinem a Madrytem, a także Lublaną i Vallettą.
Palestyna jest obecnie uznawana przez dziewięć państw członkowskich UE. Osiem krajów – Bułgaria, Cypr, Czechy, Węgry, Malta, Polska, Rumunia i Słowacja – podjęło ten krok w 1988 roku, przed przystąpieniem do UE, a Szwecja w 2014 roku.
W dniu 7 października 2023 r. Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy. Następnie bojownicy palestyńskiego ruchu Hamas przeniknęli na obszary przygraniczne, otworzyli ogień do wojska i cywilów oraz wzięli ponad 200 zakładników. Według władz zginęło około 1,2 tys. osób.
Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz w Strefie Gazy, w tym ataki na cele cywilne. Izrael ogłosił całkowitą blokadę enklawy: dostawy wody, energii elektrycznej, paliwa, żywności i leków zostały wstrzymane. Według Ministerstwa Zdrowia w Strefie Gazy zginęło ponad 34 tysiące osób, a ponad 78 tysięcy ucierpiało.
Strefa Gazy została faktycznie podzielona na część południową i północną. We wtorek izraelska armia poinformowała, że rozpoczęła operację punktową we wschodniej części Rafah, miasta uważanego za ostatnią twierdzę Hamasu.