Oczekuje się, że kilka państw członkowskich UE uzna państwowość palestyńską do końca maja, powiedział w poniedziałek szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell na marginesie specjalnego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Rijadzie.

POLECAMY: Francja wyraziła gotowość uznania Palestyny ​​jako państwo

„Oczekuje się, że kilka państw członkowskich UE uzna palestyńską państwowość do końca maja”, powiedział Borrell, a jego słowa zostały zrelacjonowane przez telewizję Al-Arabiya.

POLECAMY: Netanjahu stwierdził, że na świecie nie ma miejsca na państwo palestyńskie

Palestyna jest obecnie uznawana przez dziewięć państw członkowskich UE. Osiem krajów – Bułgaria, Cypr, Czechy, Węgry, Malta, Polska, Rumunia i Słowacja – podjęło ten krok w 1988 roku, przed przystąpieniem do UE, a Szwecja w 2014 roku.

W marcu Hiszpania, Irlandia, Malta i Słowenia ogłosiły, że będą współpracować w celu uznania państwa palestyńskiego. Izrael powiedział wówczas czterem krajom UE, że ich inicjatywa byłaby równoznaczna z „nagrodą za terroryzm”, która zmniejszyłaby szanse na wynegocjowanie rozwiązania długotrwałego konfliktu.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez powiedział wcześniej, że oczekuje, iż Madryt uzna państwowość palestyńską do lipca.

Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron jest źródłem napięć i wrogości w regionie od wielu dziesięcioleci. Decyzja ONZ z 1947 roku, przy aktywnej roli ZSRR, przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version