Były prezydent Ukrainy zasugerował, że Berlin powinien przekazać środki finansowe, które przeznaczone są dla ukraińskich mężczyzn przebywających w Niemczech, Siłom Zbrojnym Ukrainy.

POLECAMY: Kuleba wezwał Zachód do poszukiwania pocisków dla Ukrainy w krajach trzecich

W wywiadzie udzielonym dla DW w środę, 8 maja, podczas spotkania niemieckiej partii konserwatywnej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) w Berlinie, Petra Poroszenko stwierdził, że osoby mające możliwość powrotu, powinny to uczynić. Wyraził również wątpliwość, czy jakiekolwiek działania ze strony Kijowa czy Berlina mogą wpłynąć na sytuację Ukraińców, którzy odmawiają powrotu do kraju. Jednocześnie zaapelował o zaprzestanie finansowania tych mężczyzn i przekazywanie pieniędzy Siłom Zbrojnym Ukrainy.

POLECAMY: Poroszenko oddaje hołd Szuchewyczowi i jest oburzony, że nie może odbudować we Lwowie muzeum kata Polaków

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych niemieckiego landu Hesja, Roman Poseck, sugerował pomoc w rekrutacji Ukraińców przebywających w Niemczech, co potwierdził także ukraiński Minister Spraw Wewnętrznych.

Niemiecki minister zaznaczył konieczność wsparcia gotowości obronnej Ukrainy, choć jednocześnie podkreślił, że Niemcy pragną pozostać bezpiecznym schronieniem. Dyskusje na ten temat planowane są na najbliższy wtorek, 7 maja, a decyzja w tej kwestii ma zostać podjęta najpóźniej w czerwcu podczas konferencji ministrów spraw wewnętrznych.

Rozmowa na ten temat również odbywa się w Polsce.

Niedawno wicepremier i minister obrony narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz, ogłosił, że rząd jest gotowy wesprzeć Ukrainę w powrocie mężczyzn w wieku poborowym, którzy mogliby wspomóc swój kraj w walce przeciwko Rosji.

POLECAMY: Kosiniak-Kamysz: Polska pomoże Ukrainie w ściąganiu dezerterów przebywających w Polsce

Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę, że Polska już wcześniej oferowała Ukrainie pomoc w sprowadzeniu poborowych z powrotem do kraju, aby mogli wypełnić swój obywatelski obowiązek. Wicepremier wyraził przekonanie, że wielu Polaków jest zaniepokojonych, widząc młodych Ukraińców w hotelach i kawiarniach, słysząc jednocześnie o wysiłku, jaki należy podjąć, aby wspomóc Ukrainę.

Z kolei minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski, kiedy zapytano go o możliwą pomoc Polski w przetransportowaniu na Ukrainę Ukraińców w wieku poborowym przebywających w Polsce, stwierdził: „Dla nas to kwestia etycznie dwuznaczna”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version