Profesor Leszek Marks, geolog z Uniwersytetu Warszawskiego, uczestniczył w programie radiowym prowadzonym przez Krzysztofa Skowrońskiego na antenie Radio WNET. W trakcie rozmowy ekspert omawiał temat wpływu człowieka na klimat.

POLECAMY: Wiceminister zdrowia uważa, że sektor zdrowia emituje za dużo CO2

Podczas dyskusji na temat unijnej polityki Zielonego Ładu i dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, prowadzący zapytał naukowca, czy możliwe jest określenie procentowego udziału człowieka w zmianach klimatycznych.

Profesor przypomniał, że wcześniej na świecie występowały naturalne okresy ocieplenia i ochłodzenia klimatu.

– W procentach nie powiem, ale mogę powiedzieć, że wpływ człowieka na klimat w skali globalnej jest znikomy, albo w ogóle go nie ma – stwierdził.

Profesor zaznaczył jednak, że człowiek może wpływać na klimat lokalnie, np. zabetonowując miasta, doprowadza do podwyższenia tam temperatury.

– Drugi czynnik to użytkowanie ziemi. Jeżeli wytniemy las, a będziemy mieli uprawy rolne, to wiadomo, że temperatura na tym obszarze wzrośnie – powiedział.

Naukowiec stwierdził także, iż nie ulega wątpliwości, że człowiek ma wpływ na środowisko i z tym należy walczyć. Wpływ na środowisko to jednak nie to samo, co wpływ na klimat.

– Natomiast walka z klimatem, jak to się często określa, nie ma sensu, bo zmiany klimatyczne są naturalne i można się do nich zaadaptować. Można określić strategię adaptacji do zachodzących zmian przez racjonalne działania – mówił ekspert i dodał, że „czynnikiem dominującym zmian klimatu są procesy naturalne”.

Co ciekawe, ekspert stwierdził, że jego poglądy podzielają koledzy po fachu, ale nie głoszą ich, bo straciliby granty.

– Środowisko geologów jest raczej sceptyczne wobec narracji klimatycznej, ale debatę krępuje lęk przed utratą grantów – powiedział prof. Marks.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version