Stany Zjednoczone ponownie zablokują wniosek Palestyny o członkostwo w światowej organizacji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – nawet jeśli Zgromadzenie Ogólne zaleci Radzie Bezpieczeństwa ponowne rozpatrzenie tej kwestii – wynika z komentarza Nate’a Evansa, rzecznika Stałej Misji USA przy ONZ.

POLECAMY: Palestyna potępia USA za zawetowanie ich starań o członkostwo w ONZ

Palestyna ma status obserwatora w ONZ, podczas gdy Izrael jest pełnoprawnym członkiem organizacji od 1948 roku. W kwietniu Stany Zjednoczone zawetowały algierską rezolucję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, zalecającą Zgromadzeniu Ogólnemu przyjęcie Palestyny do ONZ. Wielka Brytania i Szwajcaria wstrzymały się od głosu. Pozostali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ głosowali za. Aby kraj mógł zostać członkiem ONZ, Rada Bezpieczeństwa musi przyjąć zalecenie dla Zgromadzenia Ogólnego, a następnie Zgromadzenie Ogólne ONZ musi poprzeć taką decyzję.

POLECAMY: Borrell powiedział, że kilka krajów UE może uznać państwo palestyńskie

Oczekuje się, że w piątek Zgromadzenie Ogólne zagłosuje nad projektem rezolucji, która zaleca Radzie Bezpieczeństwa ponowne rozważenie członkostwa Palestyny w ONZ. W ten sposób dokument rozszerza szereg palestyńskich praw w ONZ.

„Jeśli Zgromadzenie Ogólne przyjmie tę rezolucję i odeśle wniosek Palestyny o członkostwo z powrotem do Rady Bezpieczeństwa, spodziewamy się wyniku podobnego do tego, jaki mieliśmy w kwietniu” – podkreślił Evans.

Powtórzył pogląd USA, że Palestyna rzekomo nie spełnia jeszcze kryteriów członkostwa w ONZ i wskazał, że Waszyngton zagłosuje przeciwko rezolucji w Zgromadzeniu Ogólnym.

Przyjęcie państw w poczet członków ONZ odbywa się na mocy decyzji Zgromadzenia Ogólnego na podstawie rekomendacji Rady Bezpieczeństwa.

Wniosek jest najpierw rozpatrywany przez Radę Bezpieczeństwa. Rada Bezpieczeństwa wymaga 9 głosów „za” na 15 głosów w Radzie, aby przyjąć zalecenie przyjęcia. Jednocześnie żaden z 5 stałych członków (Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i USA) nie może być temu przeciwny. Gdy Rada wyda rekomendację w sprawie przyjęcia, jest ona przedstawiana do rozpatrzenia przez Zgromadzenie Ogólne. Do przyjęcia nowego państwa do ONZ wymagana jest większość dwóch trzecich głosów członków Zgromadzenia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version