Jedynie dwa procent Niemców, ankietowanych przez Instytut YouGov, uważa, że Bundeswehra jest „bardzo dobrze” przygotowana do odpierania inwazji ze strony innego państwa. Jak podaje portal Deutsche Welle, tylko dwie procenty z badanych przez Instytut YouGov Niemców są zdania, że Bundeswehra jest „bardzo dobrze” przygotowana do odparcia inwazji ze strony innego państwa.

POLECAMY: Niemcy oburzeni postawą Scholza wobec Ukrainy

„Chociaż zachodni eksperci wojskowi niedawno dyskutowali o możliwości rosyjskiego ataku na jedno z państw członkowskich NATO, Niemcy uważają taki scenariusz za mało prawdopodobny” – czytamy. Taki wniosek płynie z reprezentatywnego badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Opinii Publicznej YouGov na zlecenie agencji informacyjnej dpa.

Z kolei 48 procent respondentów oceniło możliwość rosyjskiego ataku na jedno z państw członkowskich NATO do roku 2030 jako „mało prawdopodobną” lub „raczej mało prawdopodobną”. W porównaniu, 36 procent dorosłych Niemców uczestniczących w badaniu uznało ten scenariusz za „prawdopodobny” lub „bardziej prawdopodobny”. 15 procent uczestników badania nie potrafiło zdecydować, jak prawdopodobny jest, ich zdaniem, rosyjski atak na NATO przed rokiem 2030.

Wśród Niemców, którzy wskazali, że w ostatnich wyborach do Bundestagu głosowali na Alternatywę dla Niemiec (AfD), odsetek niewierzących w perspektywę rosyjskiego ataku na NATO był zauważalnie wyższy niż wśród zwolenników innych sił politycznych w Niemczech – zauważa dpa.

Jednocześnie tylko dwa procent Niemców wyraziło opinię, że siły zbrojne Republiki Federalnej Niemiec są „bardzo dobrze” przygotowane na wypadek inwazji innego państwa. Kolejne 12 procent respondentów uważa, że Bundeswehra jest „raczej dobrze przygotowana”. Natomiast 39 procent uczestników badania wybrało opcje „zły” lub „bardzo zły” odnośnie stanu przygotowania Bundeswehry.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version