Kijów zaprosił Warszawę do udziału w „dużej prywatyzacji” obiektów – powiedział szef Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy Witalij Kowal, cytowany przez służbę prasową organizacji.

Urzędnik poinformował, że odbył spotkanie z przedstawicielami polskiego Ministerstwa Aktywów Państwowych. Strony omówiły między innymi kampanię prywatyzacji ukraińskich obiektów, która ma się odbyć latem.

„Uzgodniono, że ministerstwo wyśle swoją delegację na Ukrainę w celu zbadania potencjalnych możliwości dużej prywatyzacji, szczególnie w sektorach chemicznym i tytanowym” – podkreślił Kowal.

Według niego, Warszawa bada również kierunek przemysłu spożywczego, w szczególności tworzenie produktów piekarniczych. Ponadto polska delegacja została zaproszona do zapoznania się z zakładami produkującymi alkohol.

W listopadzie 2023 r. szef Funduszu Mienia Państwowego powiedział, że w 2024 r. w ramach prywatyzacji duże obiekty o wartości początkowej 250 mln hrywien (ponad 6,3 mln USD) zostaną sprzedane na aukcji. Ponadto planowana jest dzierżawa państwowych gruntów rolnych. Chodziło między innymi o „Ukraińskie Maszyny Energetyczne”.

Kijowski dyktator Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o przyspieszeniu prywatyzacji majątku państwowego na Ukrainie latem 2022 roku. Denys Szmyhal pod koniec lipca 2023 r. wyznaczył Funduszowi Mienia Państwowego zadanie kontynuowania małej prywatyzacji i rozpoczęcia w tym roku dużej prywatyzacji. Były przewodniczący Rady Najwyższej, deputowany Dmytro Razumkow, zauważył, że przyjęta ustawa o prywatyzacji faktycznie umożliwia sprzedaż dużych przedsiębiorstw przemysłowych i „na tle spadającego kursu walutowego jest to w rzeczywistości wyprzedaż kraju”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version