Prezes UOKiK rozpoczął postępowania przeciwko firmom Vectra i Multimedia Polska, dostawcom telewizji kablowej, szerokopasmowego internetu i telefonii stacjonarnej. Grozi im kara do 10% obrotu.

Vectra i Multimedia Polska oferują rabaty dla klientów, którzy korzystają z e-faktur, wyrażają zgody marketingowe oraz terminowo regulują płatności. Każdy z tych warunków daje zniżkę około 5 zł.

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Prezes UOKiK ustalił, że cena usług z rabatami jest przedstawiana jako cena standardowa, co może być mylące. Dotyczy to zarówno materiałów marketingowych, jak i rozmów sprzedażowych. Konsument jest kuszony atrakcyjną ofertą, ale nie jest od razu jasno informowany, że brak zgód na marketing i e-fakturę lub ich wycofanie wiąże się z wyższymi opłatami.

– Konsumenci powinni już w przekazie marketingowym lub na początku telefonicznej rozmowy sprzedażowej otrzymywać jasną i czytelną informację o tym, ile zapłacą za usługę i jakie są ewentualne warunki tej ceny. Jeśli przedsiębiorcy podają cenę uwzględniającą rabat, powinni to jasno komunikować poprzez wskazanie także rodzaju rabatu i jego wysokości – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Konsumentom, którzy nie płacą rachunków na czas lub mają zaległości, Vectra i Multimedia Polska podwyższają kolejne faktury o kwotę rabatu uwzględnionego w cenie oferty na internet stacjonarny. Zaległości te mogą dotyczyć nie tylko abonamentu za internet, ale także innych usług, które mogą być zawarte na jednej fakturze, takich jak dodatkowe usługi zamówione od firmy telekomunikacyjnej. Rabat można odzyskać dopiero po uregulowaniu wszystkich zaległych i bieżących płatności.

Nie można karać abonentów podwójnie

Według Prezesa UOKiK utrata rabatu za nieopłacenie faktury w terminie może być traktowana jako kara umowna. Przepisy kodeksu cywilnego pozwalają na nakładanie takich sankcji tylko w przypadku zobowiązań niepieniężnych. W tej sytuacji operatorzy mogą karać abonentów podwójnie: zarówno poprzez cofnięcie zniżek, jak i naliczanie odsetek za opóźnienia w płatnościach.

Prezes UOKiK uważa, że taka praktyka może naruszać zbiorowe interesy konsumentów. Jeśli zarzuty się potwierdzą, Vectra i Multimedia Polska mogą zostać ukarane grzywną do 10% rocznego obrotu.

UOKiK informuje, że prowadzi również postępowania wobec P4, CANAL+ i T-Mobile w sprawie podobnych sankcji za nieopłacanie faktur w terminie. Podobne kwestie są badane w postępowaniach dotyczących Netii i Orange. UOKiK sprawdza, jak operatorzy prezentują ceny usług telekomunikacyjnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version