Podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, prezes Mlekpolu, Tadeusz Mroczkowski, ujawnił, że dostosowanie się do unijnych przepisów dotyczących przytwierdzania nakrętek do butelek kosztowało firmę już 30 mln zł. Regulacje te wywołały także niezadowolenie wśród klientów.

Dlaczego Nakrętki Są Przytwierdzone do Butelek?

Przepisy Unii Europejskiej nakładają na producentów obowiązek przytwierdzania nakrętek do butelek, aby zmniejszyć ilość odpadów plastikowych i zwiększyć efektywność recyklingu. Tadeusz Mroczkowski podkreślił, że modernizacja maszyn i konieczność wymiany niektórych z nich całkowicie były ogromnym wyzwaniem finansowym.

  • Tadeusz Mroczkowski: „Musieliśmy modernizować maszyny, niektóre trzeba było wymienić całkowicie. Może i zamierzenie jest słuszne, ale nikt skutecznie nie wytłumaczył założeń tej regulacji.”

Koszty i Reakcje Klientów

Koszt dostosowania się do nowych regulacji wyniósł już 30 mln zł, co stanowi ogromne obciążenie dla firmy. Dodatkowo, zmiany te wywołały negatywne reakcje wśród konsumentów, którzy przyzwyczajeni byli do zbiórek charytatywnych polegających na zbieraniu nakrętek.

  • Tadeusz Mroczkowski: „Musieliśmy się tłumaczyć, bo konsumenci nadal chcieli brać udział w zbiórkach charytatywnych polegających na zbieraniu nakrętek. Posypały się na nas gromy.”

Brak Kampanii Informacyjnej

Mroczkowski zaznaczył, że zabrakło w Polsce odpowiedniej kampanii informacyjnej, która wyjaśniłaby sens nowych regulacji. Marek Sumiła, prezes zarządu Żywiec Zdrój, również podkreślił znaczenie edukacji konsumentów w takich kwestiach.

  • Marek Sumiła: „Cokolwiek byśmy nie zrobili, musimy nauczyć konsumenta, przekonać go do tego. Przykładem z ostatnich miesięcy są właśnie przytwierdzane nakrętki i mnóstwo zniecierpliwienia ze strony konsumentów. A przecież robimy to dla dobra konsumentów i nas wszystkich. Ale konsument nie zawsze to rozumie od samego początku.”

Ekologiczne Korzyści

Zmiany w przepisach mają na celu zwiększenie efektywności recyklingu i zmniejszenie ilości odpadów plastikowych. Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „ORLI STAW”, wyjaśnił, że nakrętki wyrzucone oddzielnie są trudne do odzyskania, mimo że wykonane są z cennego polipropylenu.

  • Piotr Szewczyk: „Nakrętka wyrzucona oddzielnie jest nie do odzyskania, a to jednorodny, czysty, ładny polipropylen. Dzisiaj one trafiają do drobnej frakcji i jako paliwo RDF do spalenia, a nie o to chodzi w gospodarce odpadami.”

Dostosowanie się do unijnych regulacji dotyczących przytwierdzania nakrętek do butelek to kosztowne i skomplikowane zadanie dla polskich producentów, takich jak Mlekpol. Chociaż zmiany te mają na celu ochronę środowiska, brak odpowiedniej kampanii informacyjnej i edukacyjnej przyczynił się do niezadowolenia wśród konsumentów. Mimo to, długoterminowe korzyści ekologiczne z pewnością przewyższają początkowe trudności.

Dla dalszych informacji i aktualizacji, śledź nasze artykuły na temat unijnych regulacji i ich wpływu na polski przemysł.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version