Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podpisał rozporządzenie mające na celu przeciwdziałanie dyskryminacji w stołecznym urzędzie. Zgodnie z informacjami podanymi przez „Gazetę Wyborczą”, nowe wytyczne mają obowiązywać wszystkich pracowników i dotyczą zakazu eksponowania symboli religijnych w miejscach pracy, w tym na biurkach urzędników oraz w urzędzie jako całości.

– Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które przyjęło taki dokument — podkreśla Monika Beuth, rzeczniczka ratusza.

POLECAMY: Trzaskowski ma zamiar wprowadzić płatne parkowanie w strefie SPP w weekendy. Działanie to będzie niezgodne z prawem

Urzędnicy mają używać zwrotów neutralnych płciowo

Wytyczne obejmują również sposób, w jaki urzędnicy mają kontaktować się z petentami. Zgodnie z nimi, urzędnicy powinni szanować prawa związków jednopłciowych. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, pracownicy urzędów powinni umożliwiać odbiór dokumentów w imieniu partnera lub partnerki oraz komunikowanie się ze szkołą w sprawach dotyczących dziecka jednego z partnerów.

To nie koniec. Warszawscy urzędnicy są również zobowiązani do stosowania takich form językowych oraz zaimków, które preferuje dana osoba. Zalecono również unikanie zwrotów wskazujących na płeć, takich jak „mieszkaniec” czy „mieszkanka”. Zamiast tego należy używać zwrotów neutralnych płciowo, na przykład „osoby zamieszkujące Warszawę”.

Celem tego rozporządzenia jest stworzenie bardziej inkluzywnego i neutralnego światopoglądowo środowiska pracy, w którym nikt nie czuje się dyskryminowany ze względu na wiek, płeć, pochodzenie narodowe, wyznanie, światopogląd, orientację psychoseksualną, tożsamość płciową czy stopień sprawności. Decyzja ta ma zapewnić, że urząd jest miejscem, w którym każdy pracownik może czuć się szanowany i traktowany równo, niezależnie od swoich przekonań religijnych czy innych cech osobistych.

Rozporządzenie wywołało różne reakcje wśród społeczeństwa i polityków. Zwolennicy podkreślają, że jest to krok w kierunku nowoczesnego, tolerancyjnego i neutralnego światopoglądowo państwa. Przeciwnicy natomiast mogą uważać, że takie decyzje ograniczają wolność religijną i prawo do manifestowania swoich przekonań w miejscu pracy.

Decyzje o neutralności światopoglądowej w miejscach publicznych są częścią szerszej debaty na temat miejsca religii w życiu publicznym i równego traktowania wszystkich obywateli, niezależnie od ich przekonań religijnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version