Spacer z psem po lesie lub parku to dla wielu z nas sposób na relaks i aktywność na świeżym powietrzu. Niestety może się okazać, że ten przyjemny czas spędzony z pupilem może skończyć się wysokim mandatem. Ale czy naprawdę ryzykujemy 5000 zł za spokojny spacer z naszym czworonożnym przyjacielem? Przyjrzyjmy się bliżej przepisom i ich konsekwencjom.

Ustawa o Ochronie Zwierząt: Przepisy i Kary

Wszelkie obawy wynikają z Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Konkretnie chodzi o art. 10a ust. 3 oraz ust. 4, które stanowią, że zabrania się wypuszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Istnieje jednak wyjątek dla terenów prywatnych ogrodzonych w taki sposób, by uniemożliwić psu wyjście.

Mandat do 5000 zł: Poważne Konsekwencje

Jeśli zatem nieprzestrzegamy tych przepisów i wypuszczamy psa w lesie bez smyczy, możemy być obarczeni mandatem nawet do 5000 zł. To maksymalna wysokość kary, jaką możemy otrzymać za takie wykroczenie. Co więcej, nie tylko policja może wystawić nam taki mandat.

Według informacji zawartych w „ustawie”, mandat taki może nam nałożyć leśnik, strażnik leśny lub inna osoba do tego uprawniona. Istnieje również możliwość otrzymania mandatu nawet wtedy, gdy pies nie spowodował żadnych szkód w lesie. Samo poruszanie się bez smyczy może być podstawą do nałożenia mandatu.

Zakaz Wyprowadzania Psów: Parki Narodowe i Obszary Chronione

Kwestia przepisów dotyczących wyprowadzania psów dotyka także wielu parków narodowych oraz obszarów objętych ochroną ścisłą i czynną. W ramach tej samej ustawy, psów nie wolno wprowadzać na te tereny. Jednakże, warto sprawdzić zasadność tego zakazu przed planowaną wycieczką, ponieważ nie wszystkie parki narodowe zabraniają wprowadzania zwierząt, a czasami jest to możliwe na określonych obszarach, ale zawsze z koniecznością stosowania smyczy.

Spacer z psem to często nie tylko forma rekreacji, ale także szansa na kontakt z naturą dla naszych pupili. Niemniej jednak, należy pamiętać o przestrzeganiu przepisów dotyczących wyprowadzania psów, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w postaci wysokich mandatów. Zrozumienie i przestrzeganie tych przepisów może pomóc nam cieszyć się spokojnymi spacerami z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi, jednocześnie dbając o porządek i bezpieczeństwo w miejscach publicznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version