Allianz Trade przewiduje, że do końca 2024 roku inflacja ponownie wzrośnie powyżej docelowych przedziałów banków centralnych w Polsce, Czechach i na Węgrzech. Według najnowszego raportu firmy, rosnące ceny żywności i energii położyły kres szybkiej dezinflacji, która miała miejsce w ubiegłym roku.

Wzrost Inflacji

W kwietniu inflacja w Polsce wyniosła 2,4% w porównaniu do 2,0% w marcu. Podobne tendencje zaobserwowano w Czechach i na Węgrzech. Eksperci Allianz Trade wskazują, że jednym z głównych powodów jest wzrost cen żywności oraz wyższy podatek VAT w Polsce. Dodatkowo, wzrost cen paliw, związany z rosnącymi cenami ropy naftowej na świecie, również przyczynił się do tego zjawiska.

Prognozy Inflacyjne

Allianz Trade spodziewa się, że inflacja cen żywności i energii będzie rosła przez resztę roku. W Polsce, Czechach i na Węgrzech inflacja może przekroczyć docelowe przedziały banków centralnych do końca 2024 roku. W Polsce prognozowana inflacja na grudzień 2024 roku wynosi 4,6%, w Czechach 3,7%, a na Węgrzech 4,8%.

Długoterminowe Prognozy

Analitycy przewidują, że inflacja zacznie stopniowo spadać od 2025 roku, powracając do górnej połowy docelowych przedziałów banków centralnych. Wyjątkiem może być Rumunia, gdzie proces ten potrwa dłużej, nawet do początku 2026 roku.

Allianz Trade oczekuje, że banki centralne w Europie Środkowo-Wschodniej będą prowadzić ostrożną politykę pieniężną do końca 2025 roku, uwzględniając perspektywy inflacyjne. Prawdopodobnie będą utrzymywać realne stopy procentowe na dodatnim poziomie, aby przeciwdziałać rosnącej inflacji.

Prognozy dla Polski

Polski bank centralny, który rozpoczął cykl łagodzenia polityki pieniężnej we wrześniu 2023 roku, utrzyma stopę procentową na poziomie 5,75% co najmniej do III kwartału 2024 roku. Allianz Trade przewiduje, że bank centralny może obniżyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych w IV kwartale 2024 roku, gdy inflacja zacznie spadać.

Prognozy dla Innych Krajów Regionu

  • Rumunia: Oczekuje się, że rumuński bank centralny obniży stopy procentowe o 75 punktów bazowych w drugiej połowie 2024 roku, do 6,25% na koniec roku.
  • Czechy: Bank centralny Czech, który obniżył stopy procentowe o 175 punktów bazowych w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, prawdopodobnie spowolni cykl łagodzenia polityki pieniężnej, obniżając stopy o dalsze 100 punktów bazowych do 4,25% na koniec 2024 roku.
  • Węgry: Węgierski bank centralny prowadził najbardziej agresywny cykl łagodzenia polityki pieniężnej, obniżając stopy o 525 punktów bazowych od października 2023 roku. W kwietniu cykl ten spowolnił.

Prognozy Allianz Trade wskazują, że inflacja w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej będzie nadal rosła, wpływając na politykę pieniężną. Banki centralne będą prowadzić ostrożną politykę, starając się utrzymać inflację pod kontrolą. W Polsce możliwe jest obniżenie stóp procentowych w IV kwartale 2024 roku, gdy inflacja zacznie spadać. W innych krajach regionu również oczekuje się stopniowego łagodzenia polityki pieniężnej, choć w różnym tempie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version