Urlop z powodu siły wyższej faktycznie wprowadza nowe zasady dla pracowników i pracodawców, mające na celu umożliwienie pracownikom załatwienia pilnych spraw rodzinnych, które wymagają ich natychmiastowej obecności. Jest to korzystne dla pracowników, którzy w nagłych sytuacjach muszą opuścić miejsce pracy, jednakże wiąże się to z pewnymi konsekwencjami finansowymi, o których warto pamiętać.

Główne zasady urlopu z powodu siły wyższej obejmują:

  1. Pracownik ma prawo do dwóch dodatkowych dni urlopu lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego na pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem.
  2. Urlop ten jest płatny w wysokości połowy wynagrodzenia.
  3. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu na wniosek pracownika, który powinien zostać złożony najpóźniej w dniu korzystania z urlopu.
  4. Nie ma określonego wzoru wniosku o urlop z powodu siły wyższej.
  5. Decyzja o wykorzystaniu tego urlopu w danym roku kalendarzowym należy do pracownika.
  6. Dla pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, urlop z powodu siły wyższej jest ustalany proporcjonalnie do ich wymiaru czasu pracy.

Warto również zauważyć, że korzystanie z tego rodzaju urlopu wpływa na dodatkowe wynagrodzenie roczne pracownika, czyli popularnie zwaną trzynastkę. Jest to istotne, ponieważ pracownik może odczuć to na swojej pensji. Dlatego przed skorzystaniem z urlopu z powodu siły wyższej warto zastanowić się nad ewentualnymi konsekwencjami finansowymi i rozważyć, czy sytuacja naprawdę wymaga takiego kroku.

Przepisy ustalające to wynagrodzenie są określone w ustawie z 12 grudnia 1997 r. dotyczącej dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników instytucji publicznych. Trzynastka stanowi 8,5% całkowitej kwoty wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika w trakcie roku kalendarzowego. Z uwagi na zależność od kwoty wynagrodzenia otrzymanego w danym roku, różne sytuacje indywidualne pracowników, takie jak choroba czy urlop macierzyński, wpływają bezpośrednio na jej wysokość.

Jakie elementy nie są wliczane do trzynastki?

Przy obliczaniu tego dodatkowego wynagrodzenia uwzględnia się wynagrodzenie oraz inne świadczenia związane z pracą, które są uwzględniane przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop. Jednakże istnieją pewne zobowiązania, które nie są brane pod uwagę. Zgodnie z przepisami dotyczącymi urlopów, wyłączone są na przykład nagrody jubileuszowe, różnice wynagrodzenia do minimalnego wynagrodzenia, odprawy emerytalne, rentowe oraz inne świadczenia w przypadku rozwiązania stosunku pracy, a także ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Inne czynniki, które nie są brane pod uwagę przy obliczaniu trzynastej pensji, to także jednorazowe lub nieregularne wypłaty za określone zadania lub osiągnięcia, a także wynagrodzenie za:

  • czas niezdolności do pracy z powodu choroby lub izolacji z powodu choroby zakaźnej;
  • okresy gotowości do pracy oraz przestoje niezależne od pracownika;
  • zastępstwa przed sądem w przypadku adwokatów (dodatkowe);
  • inne usprawiedliwione nieobecności w pracy.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy – zapraszamy do kontaktu!

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version