Hiszpania, Irlandia i Norwegia oficjalnie uznają Palestynę za państwo – powiedział irlandzki premier Simon Harris na konferencji prasowej transmitowanej przez Sky News.
„Dzisiaj Irlandia, Norwegia i Hiszpania ogłaszają, że uznajemy Państwo Palestyna. Każdy z nas podejmie teraz wszelkie niezbędne kroki na szczeblu krajowym, aby wprowadzić w życie tę decyzję” – dodał.
Polityk wyraził pewność, że w nadchodzących tygodniach inne kraje pójdą za tym przykładem.
Jak wyjaśnił premier Hiszpanii Pedro Sánchez, królestwo oficjalnie uzna Palestynę w przyszły wtorek, 28 maja.
Na stronie internetowej norweskiego rządu wyjaśniono również, że decyzja z Oslo w sprawie uznania wejdzie w życie 28 maja.
Z kolei minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz nakazał natychmiastowe odwołanie na konsultacje ambasadorów Irlandii i Norwegii. Powiedział, że decyzja o uznaniu Republiki Arabskiej może mieć „straszne konsekwencje”.
„Jeśli Hiszpania zrealizuje swój zamiar uznania państwa palestyńskiego, zostaną podjęte przeciwko niej podobne środki” – zagroził.
Jak poinformowało dziś Politico, nie jest jasne, czy Belgia, Słowenia i Malta przyłączą się w środę do uznania państwa palestyńskiego.
Do dziś Palestyna była uznawana przez dziewięć państw członkowskich UE. Osiem krajów – Bułgaria, Cypr, Czechy, Węgry, Malta, Polska, Rumunia i Słowacja – zdecydowało się na ten krok w 1988 r., przed przystąpieniem do UE, oraz Szwecja w 2014 r.
Konflikt palestyńsko-izraelski, związany z interesami terytorialnymi stron, od wielu dziesięcioleci pozostaje źródłem napięć i walk w regionie. Decyzja ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. przesądziła o utworzeniu dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.