Unia Europejska zatwierdziła wykorzystanie wpływów z rosyjskich aktywów w celu wsparcia ukraińskich sił zbrojnych – powiedział czeski minister spraw zagranicznych Jan Lipavský.

„Zatwierdziliśmy w UE wykorzystanie wpływów z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na pomoc Ukrainie. Do trzech miliardów euro tylko w tym roku, 90 procent trafi do ukraińskiej armii” – napisał na portalu społecznościowym X.

Ze swojej strony belgijska minister spraw zagranicznych Adja Labib powiedziała, że Kijów będzie miał dostęp do tych funduszy do lipca.

Później we wtorek Rada UE zatwierdziła tę decyzję. W oświadczeniu wskazano, że dziesięć procent zysków z rosyjskich aktywów zostanie przeznaczonych na europejskie programy odbudowy Ukrainy. Cele finansowania będą poddawane corocznemu przeglądowi, a pierwsza taka procedura odbędzie się przed 1 stycznia 2025 roku.

Po rozpoczęciu operacji specjalnej UE i kraje G7 zamroziły prawie połowę rosyjskich rezerw walutowych o wartości około 300 miliardów euro. Około 200 miliardów euro znajduje się w posiadaniu UE, głównie na rachunkach belgijskiego Euroclear, jednego z największych na świecie systemów rozliczeniowych i rozrachunkowych.

Do niedawna członkowie wspólnoty dyskutowali o sposobach wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów jedynie w celu sfinansowania odbudowy Ukrainy. W szczególności EBC ostrzegał, że wykorzystanie tych funduszy do pomocy ukraińskim siłom zbrojnym stwarza ryzyko reputacyjne dla europejskiej waluty w dłuższej perspektywie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version