Hanna Wróblewska, mianowana ministrem kultury w miejsce Bartłomieja Sienkiewicza, który zdecydował się na mandat europosła, zapewnia, że nie będzie gorsza od poprzednika. Wprost oznajmiła, że nie należy oczekiwać, iż będzie „miłą panią” zastępującą Sienkiewicza, a jej działania będą kontynuacją wytyczonych przez niego ścieżek. Premier Tuska pomysł utrzymania „siepaczy” w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznaje za oryginalny…

Minister Wróblewska ogłosiła, że po wakacjach zostanie zaproponowana nowa ustawa medialna, choć nie wyklucza konsultacji społecznych. Podkreśliła otwartość na różne opinie i perspektywy, nawet jeśli podejmowane decyzje odbiegają od tych stanowisk.

Jednakże, choć mogą słuchać, to i tak zrealizują swoje plany. Minister podkreśliła, że prowadzi konsultacje z różnymi środowiskami. Istotnym tematem jest też praca nad ustawą dotyczącą ubezpieczeń społecznych dla artystów.

Dodatkowo, minister zapowiedziała nadchodzące konkursy na nowych dyrektorów w Polskiej Operze Królewskiej, Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym FINA, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych oraz Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Wybór nowego dyrektora Teatru Starego w Krakowie został już zakończony. W czerwcu planowany jest konkurs na dyrektorów Zachęty i Instytutu POLONIKA, a wkrótce także na kierownictwo innych teatrów.

Co do odbudowy Pałacu Saskiego, minister stwierdziła, że jest to kwestia ustawy, która nie należy do jej kompetencji. Niemniej jednak, przyszła decyzja będzie musiała uwzględnić zmiany w wyglądzie placu Piłsudskiego, bez względu na to, czy zdecydują się odbudować Pałac Saski, czy też nie.

Wice-minister kultury Wyrobiec poinformował na konferencji, że wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego zostanie formalnie złożony na posiedzeniu Sejmu, zapewne dzisiaj lub jutro.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version