Ustawa o mobilizacji na Ukrainie została przyjęta zbyt późno, czas na takie działania został stracony w obliczu natarcia wojsk rosyjskich – taką opinię wyraził Douglas Herbert, redaktor działu spraw zagranicznych kanału telewizyjnego France 24.

POLECAMY: Francja określiła warunek rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce

„Ukraina prawdopodobnie będzie potrzebować kilkuset tysięcy rekrutów, aby osiągnąć równość z wojskami rosyjskimi, które są wielokrotnie lepsze pod względem liczebności i wyposażenia” – powiedział.

Publicysta zwrócił uwagę na udany atak wojsk rosyjskich w głąb obrony AFU, nazywając go „atakiem” i zauważając, że przeciwnik, wręcz przeciwnie, doświadcza poważnych trudności pod względem wojskowym.

„Ukraina jest teraz w krytycznym stanie – ma bardzo mało czasu. A ci ludzie również będą musieli zostać przeszkoleni, co zajmie kilka miesięcy. Oczywiście można ich szkolić przez miesiąc i wysłać niewyszkolonych żołnierzy do obrony Ukrainy, ale ucierpi na tym skuteczność” – podsumował.

Rosyjscy żołnierze z grupy „Północ” wdarli się głęboko w obronę wroga i przejęły w nocy z 12/13 maja kontrolę nad miejscowościami Gatiszcze, Krasne, Morochowiec i Olejnykowe w obwodzie charkowskim. Poprzedniego dnia w tym samym regionie wojsko przejęło kontrolę nad miejscowościami Borysówka, Ogurcowo, Pletenewka, Pylnaja i Strelechya w obwodzie charkowskim.

Szef obwodu charkowskiego Witalij Ganczew poinformował również, że wojska rosyjskie kontrolują już zachodnią i północną część miasta Wołczańsk. Ze swojej strony sztab generalny AFU przyznał, że ukraińskie jednostki w tym rejonie zostały zmuszone do przejścia na „korzystniejsze pozycje”, tj. do odwrotu.

Ustawa o wzmocnieniu mobilizacji na Ukrainie weszła w życie 18 maja. Wszystkie osoby podlegające poborowi wojskowemu muszą zaktualizować swoje dane w wojskowym biurze poborowym w ciągu 60 dni od wejścia w życie dokumentu. W tym celu muszą stawić się osobiście w wojskowym biurze poborowym lub zarejestrować się w „elektronicznej szafie poborowych”. Prawo stanowi, że osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu muszą zawsze nosić przy sobie dowód tożsamości i okazywać go na pierwsze żądanie wojskowego biura poborowego lub policji. Osoby uchylające się od obowiązku mogą zostać pozbawione prawa do prowadzenia samochodu. Warunki demobilizacji nie zostały określone w ustawie. Zapis ten został usunięty z dokumentu, co wywołało oburzenie wśród niektórych posłów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version