Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą nowe obowiązki dla operatorów platform internetowych w zakresie raportowania danych użytkowników do fiskusa. Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami implementuje w Polsce dyrektywę DAC7. Jej celem jest ściślejsze monitorowanie zarobkowania w sieci i ograniczenie unikania opodatkowania.

POLECAMY: UE uruchomiła procedurę naruszenia prawa wobec Polski

Nowe regulacje obejmą cztery grupy czynności wykonywanych w sieci za wynagrodzenie:

  1. Udostępnianie nieruchomości: Dotyczy wynajmu mieszkań, domów, garaży i innych pomieszczeń na platformach internetowych.
  2. Udostępnianie środków transportu: Obejmuje wynajem samochodów i innych środków transportu.
  3. Usługi świadczone osobiście: Obejmuje usługi oferowane online, takie jak fryzjerstwo czy kosmetyka.
  4. Sprzedaż towarów: Dotyczy sprzedaży towarów przez internet, z wyłączeniem przypadków, gdzie w okresie sprawozdawczym liczba transakcji nie przekracza 30, a łączne wynagrodzenie wynosi mniej niż równowartość 2000 euro.

Ustawa, z pewnymi wyjątkami, wejdzie w życie 1 lipca bieżącego roku. Operatorzy platform internetowych będą musieli raportować dane użytkowników wstecz, obejmując cały 2023 i 2024 rok. W trzecim czytaniu Sejm odrzucił poprawki mniejszości i przyjął cztery poprawki koalicyjne, co pokazuje zgodność większości parlamentarnej w sprawie tego aktu prawnego.

POLECAMY: Trzydzieści transakcji na OLX nie zawsze fiskus będzie mógł kwalifikować jako biznes

Ustawa trafi teraz do Senatu

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version