W odpowiedzi na niedawne doniesienia medialne, przedstawiciele serwisów Allegro i OLX zapewnili, że nowa dyrektywa Unii Europejskiej, która ma wejść w życie 1 lipca, nie wprowadza dodatkowych zobowiązań podatkowych dla sprzedających za pośrednictwem platform internetowych.

Dyrektywa DAC7

Dyrektywa DAC7, która ma na celu usprawnienie wymiany informacji podatkowych między państwami członkowskimi, nakłada na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania danych o sprzedawcach do krajowej administracji skarbowej. Allegro poinformowało, że będzie raportować informacje dotyczące sprzedających, którzy w danym roku kalendarzowym zrealizują minimum 30 transakcji lub gdy łączna kwota przeprowadzonych przez nich transakcji przekroczy 2000 euro.

Reakcja Allegro

Allegro zapewnia, że proces zbierania danych od sprzedających zostanie zaprojektowany tak, aby był jak najmniej uciążliwy. Firma przygotowuje również materiały dla sprzedających dotyczące nowych regulacji, aby mogli się do nich właściwie przygotować.

Reakcja OLX

Podobnie jak Allegro, OLX zapowiedział dostosowanie się do nowych wymogów. Firma podkreśliła, że dyrektywa DAC7 nie nakłada na użytkowników serwisów ogłoszeniowych żadnych dodatkowych zobowiązań podatkowych. OLX zaznaczył, że przepisy będą dotyczyć osób dokonujących transakcji z wykorzystaniem usługi Przesyłki OLX.

Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r. i dotyczyć platform działających w branży e-handlu, a także umożliwiających świadczenie usług osobiście online lub offline, rezerwację noclegów, najem środków transportu czy zamawianie przejazdów. Wymóg raportowania nie obejmie jednak drobnych sprzedawców towarów, którzy w ciągu roku dokonają mniej niż 30 transakcji, a ich łączne wynagrodzenie nie przekroczy 2 tys. euro.

Pamiętaj, że klucz do uzyskania lepszego rankingu w Google to tworzenie wartościowych, unikalnych i dobrze napisanych treści, które są przydatne dla Twoich czytelników. Dobrze jest również regularnie aktualizować swoją stronę i utrzymywać aktywność na mediach społecznościowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version