Władze austriackie poparły propozycję Belgii pozbawienia Węgier prawa głosu w UE za odmowę udzielenia pomocy Kijowowi – poinformował przedstawiciel austriackiego MSZ.

POLECAMY: Węgry blokują kolejną transzę „wsparcia” dla Ukrainy

Wcześniej Minister Spraw Zagranicznych Belgii, która przewodniczy UE, Aja Labib, powiedział, że Unia Europejska powinna rozważyć taką możliwość.

„Oczekujemy, że wszystkich 27 członków UE będzie w pełni przestrzegać zasad, na których opiera się UE….. Dotyczy to zwłaszcza przyszłej prezydencji UE. Mając to na uwadze, popieramy ścisłe przestrzeganie procedury z art. 7 w odniesieniu do Węgier” – powiedziała gazecie Politico.

Zgodnie z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, jeżeli kraj „regularnie i poważnie narusza zasady” UE, może zostać czasowo pozbawiony prawa głosu.

Węgry zastąpią Belgię na stanowisku tymczasowego przewodniczącego Rady UE 1 lipca. Jej uprawnienia na tym stanowisku będą trwać 6 miesięcy – do końca 2024 roku.

Wcześniej media informowały, że szereg krajów UE „w ramach kary” dla Węgier za opór wobec udzielenia pomocy Kijówow i planuje uniemożliwić ich przedstawicielom zajmowanie wysokich stanowisk ministerialnych w Komisji Europejskiej. W obecnym składzie KE węgierski przedstawiciel Olivier Várhelyi pełni funkcję komisarza ds. sąsiedztwa i rozszerzenia.

Parlament Europejski przyjął już wcześniej uchwałę w sprawie sytuacji w zakresie zasady nadrzędności prawa UE na Węgrzech, w której zakwestionował prawo Węgier do przewodniczenia Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2024 r. ze względu na rzekome naruszenie art. tej zasady i nieprzestrzegania wartości europejskich.

Jak donosi Bloomberg, Węgry blokują krajom UE osiągnięcie porozumienia, które umożliwiłoby rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do bloku, a Politico, powołując się na urzędników, podaje, że kraje UE obawiają się, że Węgry mogą zablokować wykorzystanie dochodów uzyskanych z zamrożone aktywa Federacji Rosyjskiej , które należy skierować na wsparcie Ukrainy za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Pokoju (EPF).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version