Rząd Turcji planuje drastyczne kroki mające na celu eliminację bezpańskich psów z ulic. Nowe przepisy, które są w trakcie opracowywania, mają na celu ograniczenie wypadków drogowych, przypadków wścieklizny oraz ataków na ludzi. Władze planują dać bezdomnym psom 30 dni na adopcję, po czym, jeśli nie zostaną przygarnięte, czeka je śmierć. Pomysł ten wywołał masowy sprzeciw obrońców praw zwierząt.

Kryzys Bezpańskich Psów w Turcji

Schroniska w Turcji są przepełnione, a problem bezpańskich psów jest widoczny również na ulicach. Ankara, próbując uporać się z tym problemem, opracowała kontrowersyjne przepisy. Aktywiści twierdzą jednak, że władze same są sobie winne, ponieważ nie zainwestowały wystarczająco w programy kastracji zwierząt. Zamiast tego, rząd chce teraz podjąć drastyczne środki, które zdaniem obrońców praw zwierząt są niehumanitarne.

Protesty i Opozycja

Projekt ustawy, która ma trafić do tureckiego parlamentu, spotkał się z ostrym sprzeciwem, nie tylko ze strony aktywistów, ale także głównej partii opozycyjnej. Protestujący twierdzą, że wzrost liczby bezdomnych psów to skutek braku skutecznej polityki kastracyjnej. Według nich, jedynym humanitarnym sposobem na ograniczenie populacji bezdomnych psów jest masowa kastracja.

Planowane Działania

Kontrowersyjny projekt ustawy zakłada, że bezdomne psy będą fotografowane i każdy będzie mógł je adoptować. Jeśli w ciągu 30 dni nikt się po nie nie zgłosi, psy zostaną uśmiercone. Pomysł ten spotkał się z ogromnym sprzeciwem społeczeństwa. Badanie przeprowadzone przez Metropoll wykazało, że jedynie 2,7% ankietowanych popiera eutanazję psów.

Kultura i Historia Bezdomnych Psów w Turcji

W Turcji bezpańskie psy są częścią miejskiego krajobrazu. Mieszkańcy często sympatyzują z nimi, wystawiając jedzenie i wodę. Niektóre bezpańskie psy, takie jak Tommy z Stambułu, stały się wręcz legendarne i doczekały się pomników. Aktywiści przypominają jednak, że w 1910 roku turecki rząd miał podobny pomysł – wówczas 80 tys. psów wysłano na wysepkę u wybrzeży Stambułu, gdzie zmarły z głodu i pragnienia.

Argumenty Za i Przeciw

Prorządowe media przywołują przypadki ataków bezpańskich psów na ludzi, podkreślając konieczność wprowadzenia nowych przepisów. W grudniu 2023 roku 10-letni chłopiec z Ankary został poważnie zaatakowany przez bezpańskie psy i spędził trzy miesiące w szpitalu. Mimo takich przypadków, obrońcy zwierząt wskazują na inne, bardziej humanitarne rozwiązania, takie jak ogólnokrajowa kastracja i adopcja, które mogłyby skutecznie ograniczyć populację bezdomnych psów bez konieczności uśmiercania ich.

Plany rządu Turcji dotyczące masowej eliminacji bezpańskich psów wywołały falę protestów i sprzeciw ze strony zarówno obywateli, jak i organizacji broniących praw zwierząt. Wprowadzenie takich przepisów może mieć poważne konsekwencje dla wizerunku Turcji na arenie międzynarodowej oraz dla relacji społecznych wewnątrz kraju. Kluczem do rozwiązania problemu bezdomnych psów może być bardziej zrównoważone i humanitarne podejście, które uwzględnia zarówno bezpieczeństwo publiczne, jak i dobrostan zwierząt.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version