Dziś w życie weszło prawo, które nakłada m.in. na banki i instytucje finansowe obowiązek weryfikacji, czy podawany we wnioskach i umowach PESEL klienta nie został zastrzeżony. W ten sposób zyskaliśmy w Polsce nową metodę ochrony przed kradzieżą tożsamości, z której eksperci zalecają skorzystać każdemu.

Obowiązek weryfikacji numeru PESEL

Od dziś banki i podmioty finansowe, ale też firmy telekomunikacyjne i notariusze mają obowiązek weryfikować numery PESEL klientów w centralnej bazie. Jeśli zostały one wcześniej zastrzeżone, wówczas nie mogą z takimi osobami zawierać umów. Jeśli zaś stanie się inaczej, osoby, które zastrzegły PESEL, nie będą ponosić odpowiedzialności za nadużycia.

Zastrzeżenie numeru PESEL

Dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL otrzymujemy ochronę w sytuacjach, kiedy ktoś z użyciem naszych danych, np. pozyskanych w toku wycieku, próbuje zaciągnąć kredyt lub pożyczkę czy też zawrzeć inne zobowiązanie. Blokada PESEL ma mu to uniemożliwić.

Ograniczenia wynikające z zastrzeżenia numeru PESEL

W praktyce z zastrzeżonym numerem PESEL nie będzie można wziąć kredytów i pożyczek, zawrzeć umowy na świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz umowy sprzedaży lub kupna nieruchomości. Warto pamiętać, że tak długo, jak PESEL będzie zastrzeżony, wymienionych czynności nie będą mogły podejmować także prawowici właściciele PESEL-u.

Jak zastrzec numer PESEL?

Zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać przez internet – pod adresem mobywatel.gov.pl lub za pośrednictwem aplikacji mObywatel. Tam także znajdziemy historię prób wykorzystania naszego numeru PESEL oraz funkcję cofnięcia zastrzeżenia. Całość działa natychmiastowo, jednak po cofnięciu na możliwość ponownego zastrzeżenia trzeba zaczekać 30 minut.

Numer PESEL może zostać zastrzeżony podczas wizyty w urzędzie gminy. Należy udać się do niego z dokumentem potwierdzającym tożsamość oraz wnioskiem. Cała procedura jest bezpłatna.

Podsumowanie

Wprowadzenie obowiązku weryfikacji numeru PESEL to ważna zmiana dla wszystkich Polaków. Dzięki temu mamy teraz dodatkową ochronę przed kradzieżą tożsamości. Eksperci zalecają skorzystanie z tej możliwości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

  1. Nadali mi numer i ja mam teraz go pilnować? Niech go sobie pilnują ci, którzy go wymyślili. Jeśli jakiś bank nie potrafi zweryfikować tożsamości klienta, to niech ponosi konsekwencje swojej nieudolności.

Napisz Komentarz

Exit mobile version